7 maja, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

I tak doczekaliśmy końca recenzja książki

2 min read

Joshua Ferris to autor książki, która ukazała się na polskim rynku pod koniec października 2009 roku, nakładem wydawnictwa Nowa Proza.

Bohaterowie zostają przez autora przytłoczeni kryzysem gospodarczym. Z kreatywnych, dowcipnych, mających zawsze swoje zdanie ludzi zmieniają się w takich którymi nigdy nie chcieli być. Zaczynają podejrzewać wszystkich o wszystko, ich przerwy na kawę stają się coraz dłuższe, plotki i romanse przysłaniają pomysły, a przecież pracując w agencji reklamowej trzeba je mieć, ponieważ inaczej idzie się na „hiszpański spacer” – takw powieści nazywa się proces zwalniania pracowników.

Pracownicy agencji walczą o przetrwanie, starają się zrozumieć ich jedyne w czasach kryzysu zlecenie, czyli jak rozśmieszyć kobiety chore na raka. I wspominają czasy ,kiedy naprawdę mieli co robić. Walczą ze sobą i swoimi słabościami, takimi jak palenie papierosów czy łykanie antydepresantów. Boją się stracić pracę, martwią się, że nie będą mieli z czego zapłacić rachunków i alimentów, ale starają się siebie jak najlepiej poznać, ponieważ kryzys podobno zbliża ludzi.

Autor przedstawia mechanizmy funkcjonowania dużej, szanowanej na rynku korporacji (w przeszłości sam przez krótki czas pracował w agencji reklamowej). Ukazuje ludzi, którzy mijają się na korytarzach, ale którzy niekoniecznie się znają. Osoby, które mimo problemów rodzinnych, czy zdrowotnych za wszelką cenę chcą zabłysnąć pomysłowością, ponieważ tego się od nich wymagał kiedy było jasne, że za miesiąc otrzymają pensje, jak i teraz, gdy myślą o tym, co zrobić, aby utrzymać posadę.

Joshua Ferris w przystępny sposób opisuje proces, jaki zachodzi w ludzkiej psychice, kiedy w głowie dobrego pracownika krążą myśli o zwolnieniu i nie jest to obraz przesłodzony.

Książka ta nie jest ani przezabawna, ani bardzo wzruszająca, napisana lekkim, przyjemnym i zrozumiałym językiem.  To dobra lektura dla tych, którzy spędzają godzinę lub dwie w komunikacji miejskiej jadąc do pracy, lub z niej wracając. Jest też swoistym ostrzeżeniem, ale także „poradnikiem” dla tych, którym widmo zwolnienia zawisło nad głową.

„I tak doczekaliśmy końca” jest pozycją zarówno dla kobiet , jak i dla mężczyzn, choć okładka sugeruje coś innego. Nie jest to tekst porywający o wielkiej wartości intelektualnej, ale w bardzo przystępny sposób opisuje dzisiejszy świat, który tak jak główni bohaterowie powieści czeka na koniec kryzysu ,wynajdując różne sposoby na jego zwalczenie.

Autor: Joshua Ferris

Tytuł: I tak doczekaliśmy końca

Wydawnictwo: Nowa proza

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 456

oprawa miękka

Autorka Joanna Kuc