18 lipca, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

Popiół i kurz  recenzja książki

2 min read

Popiół i kurz  recenzja książki

Akcja powieści „Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy” osadzona jest, jak wskazuje tytuł, w świecie Pomiędzy. Niełatwo mi odnaleźć analogię do naszego świata, wątpię też, czy autor poparłby moje pierwsze skojarzenie z chrześcijańskim czyśćcem. „Pomiędzy” bardziej przypomina dom demonów lub półżywych, którzy z różnych przyczyn nie potrafią dostać się na tamtą stronę. W świecie Półsnu znajdziemy drugie oblicze otaczającej nas rzeczywistości – a może i drugie oblicze nas samych? Autor dokładnie opisuje ten świat, twierdząc, że „To nie zaświat. Jeszcze nie. Zaświaty są znacznie wyżej. To tylko pęknięcie. Szczelina. Dziura pomiędzy życiem a śmiercią, wypełniona cieniami i wątpliwościami. Znajdują się tam martwe albo półżywe dusze wszystkiego, co nas otacza. Stoją takie same krzesła i lustra, wyglądają zupełnie inaczej, bo to nie te same przedmioty, tylko ich widma”.

Główny bohater powieści ma swobodę przenikania między naszym światem a światem Pomiędzy. W tym ostatnim pełni rolę psychopompa, czyli swoistego Charona, który za symboliczny obol przeprowadza zagubione widma na drugą stronę, czymkolwiek ona jest.

Podczas jednej ze swoich wędrówek natrafia na cierniowy krzyż, na którym rozciągnięty wisi jego martwy przyjaciel – mnich. Sprawa staje się jeszcze bardziej podejrzana, gdy w świecie realnym bohater dostaje tajemniczą przesyłkę od ukrzyżowanego mnicha. Trochę wbrew sobie zostaje wciągnięty w religijny spisek, który może rozwiązać tylko przez podróże do niebezpiecznego świata Pomiędzy. Na szczęście nie będzie sam…

Sam pomysł na książkę nie jest wyjątkowo oryginalny. Ot, pojawia się tajemna organizacja – zakon, który może wstrząsnąć fundamentami Kościoła. Jednak Grzędowicz, jak przystało na jednego z najlepszych autorów fantastyki w Polsce, potrafi oczarować czytelnika swoim kunsztem literackim. Świat, który stworzył, jest bardzo dopracowany, co daje poczucie realności. Doskonale buduje napięcie, które nie pozwala oderwać uwagi od prezentowanej wizji świata. Podczas lektury czułam ciarki przebiegające po plecach. Z pewnością przyczyniły się do tego wykreowane przez Grzędowicza postacie, w szczególności zaś postać głównego bohatera, którego celne uwagi dotykają również naszej rzeczywistości.

Książka ta jest świetnym przykładem na to, jak ciekawie można ukazać z pozoru oklepany temat. Okultyzm, zagubione dusze i morderstwo w połączeniu ze świetną narracją Grzędowicza dają naprawdę interesującą całość. To książka dla fanów dobrego pisania.

Autor:
Jarosław Grzędowicz
Tytuł: Popiół i kurz
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 328
oprawa miękka
Ola Radziewska