18 czerwca, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

Turystyka i wypoczynek w zabytkowych parkach Warszawy recenzja

3 min read

Ludzie mieszkający w mieście również potrzebują dostępu do parków i właśnie im poświecona jest książka, o której pragnę opowiedzieć.

Niedawno w moje ręce wpadła książka Anny Pawlikowskiej nosząca tytuł „Turystyka i wypoczynek w zabytkowych parkach Warszawy”. Ta publikacja wydała mi się bardzo ciekawa, gdyż jako Warszawiak z krwi i kości chcę wiedzieć coś więcej o parkach, które znajdują się na terenie stolicy. Książka nie zaczyna się jednak od opisu poszczególnych parków. Autorka bowiem postanowiła skrupulatnie opisać znaczenia parków, porady jak je chronić, opisała historię parków etc. Tego typu informacje sprawiają, że po lekturze pierwszych rozdziałów wiemy, jak dbać o zieleń i czemu jest ona nam potrzebna. Informacje są szczegółowe i bardzo miękko, a zarazem lekko napisane. Dzięki temu czyta się je z przyjemnością.

Po przeczytaniu pierwszych 70 stron dochodzi się do momentu, w którym autorka skupia się na parkach, które obecnie są na ternie Warszawy. Niestety, pod tym względem publikacja wypada znacznie słabiej w porównaniu ze wcześniej zdobytymi informacjami.  Spowodowane jest to tym, że tak naprawdę każdy park został opisany, jak w przewodniku. Z książki dowiemy sie przykładowo, jaki obszar dany ogród zajmuje, kiedy powstał, czym się charakteryzuje i jakie ma smaczki. Nic więcej poza tym nie uświadczymy. Śmiem nawet twierdzić, że przewodniki są już nawet lepsze, gdyż opisują dokładnie poszczególne zabytki danego parku. Tutaj tego nie ma, a szkoda.

Zdjęcia prezentujące dany park również są średniej jakości. W sumie mi to nie przeszkadza, że są czarno-białe, ale na potencjalnych odbiorcach lepsze wrażenie robią kolorowe fotografie. Poza tym poszczególne zdjęcia są bardzo małe i przez to obejmują mały fragment parku. Na zakończenie tego akapitu wspomnę jeszcze o tym, że fotografie w przeważającej części nie są oblane tekstem. Dlatego wyglądają, jakby wisiały w powietrzu. Niestety, nie wygląda to estetycznie.

Podoba mi się jednak to, że publikacja w całości została napisana lekkim językiem. Dzięki temu szybko się ją czyta. Poza tym  dzieło dostarcza sporej dawki wiedzy, zwłaszcza w pierwszej jego części. Cieszy również fakt, że pod koniec książki został umieszczony słowniczek z najważniejszymi terminami.

Miłe wrażenie pozostawia również okładka, która ukazuje jeden z parków, opisanych w publikacji, na tle jesiennych drzew. Na dodatek jest ona w kolorze i skutecznie przyciąga wzrok.

„Turystyka i wypoczynek w zabytkowych parkach Warszawy” to ciekawa pozycja i mimo swoich braków warto ją nabyć, gdyż pierwsza jej część, to kawał dobrej i profesjonalnej pracy. Te fragmenty sprawiają, że czytelnik posiądzie naprawdę sporą widzę na temat parków i ogrodów. Druga część mimo tego, że zawiera mniej informacji , stanowi dobre podłoże do poszukiwania dodatkowej wiedzy na temat danego parku. Poza tym, jeśli już nawet interesujemy się parkami, to przynajmniej powinniśmy znać podstawowe informacje o nich. To obowiązek każdego Warszawiaka.  


Autor: Anna Pawlikowska-Piechotka
Tytuł:  Turystyka i wypoczynek w zabytkowych parkach Warszawy
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 200
Cena: 27 zł
Oprawa miękka