18 lipca, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

Mądrość Toskanii recenzja książki

2 min read
Czym jest mądrość Toskanii? Otóż, już na wstępie autor stawia tezę, że tą mądrością jest życie codzienne w tym malowniczym zakątku Włoch. Na mądrość składa się wiele czynników, od wyśmienitego jedzenia – nie chodzi tu jedynie o dietę śródziemnomorską, ale też o wysoką jakość produktów, gotowanie z miłością i pasją oraz bogactwo smaków i aromatów w potrawach. Jest mądrością także pomoc i życzliwość ludzi nam bliskich, przyjaciół i przede wszystkim sąsiadów. Brak pośpiechu, nacisku na osiągnięcia czy finanse, takie życie zapewnia mieszkańcom spokój i harmonię.

Ferenc Mate jest obieżyświatem. Nim na stałe osiadł w Toskanii mieszkał min. na Węgrzech, w Kanadzie, a także w Nowym Jorku. Jego doświadczenie życiowe, związane ze znajomością wielu kultur i środowisk, pozwala mu spojrzeć na Toskanię w nieco inny sposób. W pełni docenia naturalny, spokojny rytm życia panujący w tej okolicy, smaki świeżych owoców i warzyw wyhodowanych w sposób naturalny, nie zaś pryskany chemią. Jednocześnie autor dzieli się tym doświadczeniem z czytelnikiem. Pozwala mu dostrzec inne wartości, niż te panujące aktualnie w większości krajów zachodnich. Tutaj w Toskanii pieniądze i dobra materialne również są istotnym elementem życia, jednak ustępują przed wartościami takimi jak przyjaźń, miłość, rodzina, dobre życie czy życzliwość.

Czytając „Mądrość Toskanii” czytelnik zostaje poddany refleksji, jaką dzieli z autorem. Otóż, doświadcza tego, co w większości krajów zgubiono po drodze w wyścigu o miejsce na drabinie społecznej i bogactwo. Sympatia osób, z którymi dzielimy miejsce pracy, pomoc sąsiadów czy też życzliwość mieszkańców tego samego osiedla czy miasta. Ferenc Mate podkreśla, jak społeczną istotą jest człowiek i jak zbyt szybki rytm życia oraz izolacja od najbliższego otoczenia mogą wpłynąć na codzienne samopoczucie jednostki.

„Mądrość Toskanii” to sentymentalna, spokojna, niespieszna wyprawa po elementach kultury i kuchni tego włoskiego regionu. Zestawienie codzienności Toskanii z codziennością, jaką czytelnik zna z autopsji, sprawia, że ma się ochotę zatrzymać na chwilę i na nowo przyjrzeć się swoim celom czy sposobowi życia. Autor pokazuje co stracili mieszkańcy zachodnich cywilizacji, jednocześnie podkreślając, jak łatwo można to odzyskać i ile niesie to z sobą korzyści.

Książkę czyta się przyjemnie, nasuwa ona opowieść przyjaciela, nie zaś nudny wykład. „Mądrość Toskanii” to idealna pozycja dla każdego, kto ma ochotę poczuć czar śródziemnomorskiej kultury, a także oddać się refleksji nad rzeczywistością.


Autor:
Ferenc Mate
Tytuł: Mądrość Toskanii
Tytuł oryginału: Wisdom of Tuscany
Wydawca: Prószyński i s-ka
Data wydania: lipiec 2010
Kategoria: powieść, wspomnienia
Tłumaczenie: Zbigniew Kordylewski
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka
Cena: 24,00 zł


KAtarzyna Suś