25 kwietnia, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

Czy socjopatyzm jest wyznacznikiem XXI wieku?

2 min read

…zaczyna się szerzyć postawa zwana socjopatyzmem. Zapewne wielu z was miało okazję napotkać w życiu osobę z taką postawą. Być może nawet nie zdawaliście sobie z tego sprawy. Jeżeli jednak nie było ku temu okazji, niestety z pewnością będziecie mieć z nią do czynienia.

Socjopata to człowiek o definitywnym zaburzeniu osobowości, niekiedy porównuje się go wręcz do psychopaty. Nie potrafi, często świadomie i z własnego wyboru, przystosować się do życia w społeczeństwie. Nie jest to zatem osoba ograniczona umysłowo, wręcz przeciwnie, gdyż jego umysł przejawia nieprzeciętną inteligencję. Wyznaje swoje własne zasady, zupełnie odrębne od tych, które zazwyczaj obowiązują i nie baczy na opinię innych. Obcy jest mu wstyd, poczucie winy i związane z nią wyrzuty sumienia. Nigdy nie okazuje skruchy. Zdarza się, że socjopata pogrywa na granicy z normami prawnymi, czasem je przekraczając. Z powodzeniem można określić go mianem „egocentrycznego samotnika”, który nie czuje potrzeby sentymentalnego związania z drugim człowiekiem. Cechy takie jak: zaufanie, czułość, czy miłość nie są mu znane, nie chce ich nawet poznać. Uważa je za słabości, wady charakteru. Zazwyczaj stroni od ludzi, chyba, że dostrzeże w nich korzyść dla samego siebie. Wtedy kreuje mistrzowską taktykę manipulacji i siły perswazji. Traktuje taką osobę jak rzecz, którą należy poznać, eksploatować, następnie zostawić w spokoju. Żyje sam dla siebie, jest indywidualistą.

Czy socjopatyzm jest wyznacznikiem XXI wieku? Niestety tak i jest to bolesna prawda, być może jeszcze niezbyt odczuwalna. Bezwzględna rywalizacja, niezdrowa konkurencja, pragnienie bycia najlepszym, mieszanie ludzi z błotem tylko po to, aby wspiąć się na wyższy szczebel kariery rodzi egoizm. A przepaść pomiędzy samolubstwem ,a socjopatyzmem zaczyna się radykalnie zawężać. Wielu ludzi inspiruje się ową postawą. Łudzą się, że dzięki niej przestaną cierpieć i być tzw. „popychadłami”, że wreszcie postawią na swoim i zaczną odnosić same sukcesy. W ten sposób zatracą samych siebie, swoje ideały, zasady etyczne i moralne. Jakby wyglądał świat samych socjopatów? Bez norm regulujących temperament każdego człowieka – uległby destrukcji.

Alicja Paluch. Sponsorem portalu jest AMSO Komputery