11 października, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

Metodyk recenzja książki

2 min read

Lektorzy języków obcych idą do szkoły i tam uczą się podstaw języka, najczęściej angielskiego, tak jak główny bohater tej powieści. Następnie zapisują się na kurs w specjalistycznej szkole językowej, ponieważ chcą jeszcze lepiej opanować język, którego uczono ich od najmłodszych lat. Kolejnym etapem są studia językowe i wybór specjalizacji. W przypadku Maksymiliana Koziołkiewicza była to metodyka. Po ukończeniu studiów trzeba poszukać pracy, ponieważ najczęściej ma się już na utrzymaniu rodzinę, tak jak główny bohater. Najczęściej trafia się z powrotem do szkoły. Żona Maksymiliana miała trochę więcej szczęścia i trafiła do szkoły językowej, w której uczy hiszpańskiego. Z kolei małżonek znalazł zatrudnienie w gimnazjum.

Maksymilian marzy o karierze naukowej, kocha to, co robi, jest przekonany o słuszności swojego wyboru, chce aby jego zajęcia interesowały uczniów, pragnie także uzyskać ich szacunek i zaufanie. Pozytywne nastawienie rozpoczynającego pracę nauczyciela, a w przeszłości jednego z lepszych studentów anglistyki zostaje brutalnie skonfrontowane ze szkolną i rodzinną rzeczywistością. Okazuje się, że nawet najlepsze książki z dziedziny metodyki nauczania, w które tak bardzo wczytywał się Maksymilian, nie są w stanie rozwiązać problemów, z jakimi zetknął się w swojej klasie jako początkujący nauczyciel. Nie jest to jedyna przeszkoda stojąca na drodze do szczęścia. Problemy życia codziennego także zaczynają wytrącać głównego bohatera z równowagi. Nie potrafi sobie z tym poradzić tak, jakby tego chciał…

„Metodyk” to powieść o życiu polskich gimnazjów, uczniów, jak i o problemach nauczycieli, dla których niewystarczająca pensja oraz nieustanny stres związany z pracą są dużą przeszkodą do osiągnięcia zadowolenia z życia. Powieść Daniela Radziejewskiego, która ukazała się w 2008 roku nakładem wydawnictwa NovaeRes, jest powieścią nowoczesną nie tylko ze względu na tematykę, ale i na swoją formę. Ilość wątków, które z biegiem czasu splatają się w spójną całość, dobrze ukazuje złożoność problemu, jakim jest proces nauczania.

Daniel Radziejewski pisze prostym, zrozumiałym jezykiem o problemach dotyczących w jakimś stopniu nas wszystkich. Kto z nas nie słyszał o gimnazjum, szkołach językowych, lektoratach, niskich pensjach nauczycielskich i problemach z młodzieżą? Kto nie wie o trudach pierwszych poważnych decyzji młodych małżeństw?

Powieść ta to tekst zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Pomaga w pewnym stopniu zrozumieć niektóre mechanizmy działania grona pedagogicznego, a także postępowanie młodzieży, należy jednak pamiętam, że nie jest podręcznikiem obsługi szkolnego życia.

Autor: Daniel Radziejewski
Tytuł: Metodyk
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2008 r.
Ilość stron: 222
Cena: 29, 50 zł
oprawa miękka

Recenzentka Joanna Kuc