30 grudnia, 2024

StacjaKultura.pl

poczuj pociąg do kultury recenzja, zapowiedź

Dziewczyny na politechnikę

3 min read

W 1986 roku, kiedy studia na Politechnice Warszawskiej kończyła moja mama, kobieta na uczelni technicznej była wyjątkowym zjawiskiem. Traktowano ją różnie, począwszy od komentarzy takich jak: “Kobieta nie może mieć z tego przedmiotu piątki, bo to domena mężczyzn”, a skończywszy na podziwie,  gdy oddała wzorowo wykonany rysunek techniczny.

Akcja „Dziewczyny na politechniki” ma za zadanie przekonać polskie społeczeństwo, zarówno jego męską jak i żeńską część, że kobieta na politechnice to nic złego. Kobiety są przeważnie bardzo pilnymi studentkami, umieją bardzo dobrze zarządzać swoim czasem pracy, a także mają predyspozycje do wykonywanania bardzo precyzyjnych zadań, takich jak na przykład rysunek techniczny, czy odmierzanie odpowiednich ilości składników do roztworów chemicznych. To cechy, którymi powinien wykazać się dobry inżynier. Mimo to na polskich politechnikach kobiet jest znacznie mniej, niż mężczyzn, tylko 30%. Komputery

Inspiracja to Niemiecki “Girls′Day – Mädchen-Zukunftstag!”, czyli dzień przyszłości dziewcząt, organizowany od 2001 roku. Od polskiej wersji różni się tym, że biorą w nim udział nie tylko uczelnie techniczne, ale także instytucje badawcze i przedsiębiorstwa z branży. “Girl′s Day”organizowany jest również w Austrii, Holandii i Szwajcarii, ale istnieją plany organizacji podobnej imprezy,  także w Hiszpanii.

Szacuje się, że od pojawienia się “Girl′s Day”, liczba dziewcząt ubiegających się o przyjęcie na studia techniczne na całym świecie, wzrosła o około 13%. Jednak taki wynik, nie do końca satysfakcjonuje pomysłodawców. W dalszym ciągu szukają nowych sposobów dotarcia do społeczeństwa, zachęcają inne kraje do podjęcia tej incjatywy. Dla organizatorów ważne jest,  aby męska część spoleczeństwa doceniła analityczne umysły kobiet, a one same przestały postrzegać siebie wyłącznie jako opiekunki, nauczycielki i gospodynie domowe.

W Polsce,  nie do końca zdajemy sobie sprawę ,  jak zmieniła się praca inżyniera dzięki informatyzacji. Wciąż mamy przed oczami inżyniera Karwowskiego z serialu “40-latek”. Obecnie inżynier może, a nawet musi być bardziej kreatywny, a z roli wytwarzajacego, przejść w rolę nadzorującego. Kobiety posiadają wielkie predyspozycje do takich działań. Na Politechnice Łódzkiej na dziewięć wydziałów, dwa są kierowane przez kobiety.

Co zrobić, aby działanie KOBIETA+POLITECHNIKA=SUKCES było skuteczne i nie do obalenia?

Częściowym rozwiązaniem problemu jest zabawa z maluchami w wieku 7-12 lat w chemię, na przykład wytważanie domową metodą kryształków soli, czy fizykę, tutaj przydatna może być zabawa magnesami. Następnie, nie należy zniechęcać młodego umysłu do przedmiotów ścisłych szkolnymi metodami (choć to bardzo trudne).

Przekonanie społeczeństwa, że kobieta to istota, która nadaje się zarówn do pisania poezji, czytania romansów i gotowania mężowi, jak i do rysowania schematów, nie jest łatwe. Dobrze jest, jeżeli na horyzoncie pojawiają się takie incjatywy, jak “Girl′s Day”, bo pomagają zarówno damskiej jak i męskiej części społeczeństwa zrozumieć, że w dobie rozwoju technologicznego jej role muszą ulec zmianie.

Joanna Kuc pozycjonowanie