Świętokradcy recenzja książki

Na tyłach cerkwi zostaje znalezione ułożone na kształt krzyża ciało młodej kobiety, noszące znamiona tortur. Kto i z jakich powodów posunął się do tak brutalnego aktu przemocy? Niewiadomo także, kim była ofiara. W trakcie dochodzenia popełniane są kolejne morderstwa i wszystko wskazuje na to, że mordów dokonał tego jeden człowiek.

Główny bohater powieści musi jak najszybciej znależć odpowiedź na pytanie, co łączy zakatowaną młodą kobietę z wysokim rangą przedstawicielem bandyckiego półświatka, który zginął w podobny sposób. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w życiu śledczego zachodzą poważne zmiany, a połączone razem ze śledztwem, które prowadzi, tworzą mieszankę wybuchową.

W powieści w mistrzowski sposób ukazano zagubienie jednostki nieustannie zmuszanej do posłuszeństwa wobec Partii, przestrzegania etyki zawodowej, a także nakazów religijnych. Laptopy poleasingowe Warszawa

Autor powieści nie jest Rosjaninem, a jednak prezentuje w Świętokradcach obraz Rosji, a przede wszystkim Moskwy, drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku.

Moskwa jest brudna, przesiąknięta przemocą, zmuszająca obywateli Państwa do pracy w ciężkich warunkach, za bardzo małe wynagrodzenie lub wręcz jego brak. Moskwa nie akceptująca jakiegokolwiek sprzeciwu obywatela odnoszącego się do państwowej polityki. Miasto, które brutalnością władzy wymuszało posłuch, ale w którym można było także gdzieniegdzie usłyszeć nabożeństwa w cerkwiach.

Świętokradcy to powieść dla tych, którzy ineresują się Rosją lat trzydziestych, dla tych, którym nie obce są pojęcia despotyzmu i przemocy. Ta powieść to także stosunkowo dobre studium psychiki obywateli rosyjskich. Ludzi wciśniętych między religię, partię, własne zachcianki, oczekiwania oraz marzenia.

Joanna Kuc
Autor: William Ryan
Tytuł: Świętokradcy
Tytuł oryginalny: The Holy Thief
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Data wydania: marzec 2010
Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Kategoria: kryminał, sensacja
Liczba stron: 368
Oprawa: twarda
Cena: 32,90