Przedstawienie musi trwać

Kilka tygodni przed urodzinami Freddiego Mercury′ego, na rynku za sprawą Wydawnictwa InRock zadebiutowała biografia autorstwa Laury Jackson, opisująca życie tego genialnego artysty i chociaż publikacji tego typu na rynku jest dużo, to jednak ta wydaje się jedną z najbardziej rozszerzonych i bardzo wnikliwych. Osiągnięcie tego było możliwe dzięki temu, że autorka dotarła do wypowiedzi wielu osób bliskich Freddiemu oraz tych trochę dalszych, m.in. współpracowników. Dzięki temu został namalowany słowami portret artysty, ukazany z perspektywy różnych oczu, które go obserwowały. To sprawia, że każda osoba zafascynowana wokalistą Queen, może poznać go z zupełnie innych stron niż ta, którą można było zobaczyć na scenie.

Książka pokazuje również przemiany artysty, która zaszły w nim na przestrzeni lat. Ukochany przez rodziców, cichy, spokojny chłopiec, zasłaniający dłonią duże zęby podczas uśmiechu, zmienia się w charyzmatyczną personę porywającą miliony i świetnego biznesmena znającego twardy świat show – businessu.

Publikacja daje możliwość prześledzenia kariery wokalisty, która wcale początkowo nie kwitła. Dopiero jego odważne kroki sprawiły, że pojawił się zespół Queen, a Mercury zyskał międzynarodową sławę. W na ponad 340 stronach biografii muzyka pokazano jednak nie tylko „pracę”, ale jego życie prywatne. Słabość do narkotyków i zapędy homoseksualne mimo wszystko nie pogorszyły jego stosunków z dwoma najważniejszymi w jego życiu kobietami. Wisienką na torcie jest pierwsza publiczna wypowiedź na jego temat, autorstwa jednej z nich, Barbary Valenin. Jest to ekskluzywna perełka z tej książki, a oprócz niej są inne klejnoty: wypowiedzi Cliffa Richarda, Bruce′a Dickinsona i Fisha. Ich wyznania również mają świeżość pierwszej publikacji.

Książka pozwala również poznać świat muzyczny w latach 60. 70. i 80. XX – tego wieku oraz to, jak Freddie dbał o swoich nielicznych przyjaciół i ich wzajemne relacje. Pojawiają się również fotografie z imprez i życia osobistego artysty, a to cenny zbiór informacji, które pozwalają poznać Freddiego „od kuchni”.

To tylko kilka przykładów, których jest tak dużo w tej publikacji, że może zakręcić się od nich w głowie. Praktycznie na każdej stronie można znaleźć ciekawą informacje na temat życia Freddiego i współtowarzyszyć narodzinom wielkiej gwiazdy rocka.

I gdybym tak pisał i pisał, to zdradziłbym Wam wszystkie informacje, którymi zostałem zbombardowany. Dlatego już kończę i mogę jedynie dodać, że polecam tę publikację wszystkim fanom wokalisty grupy Queen. Dzięki takim książkom Freddiemu udało się żyć wiecznie.

 

Dawid Nawrocki

amso.pl

Laura Jackson

„Freddie Mercury. Biografia”

Wydawnictwo InRock

Data wydania: 2012

Gatunek: biografia

laptopy poleasingowe