Bikini recenzja książki

Akcja powieści rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, a rozpoczyna ją opis bombardowanego Drezna.  Główna bohaterka, Anna Marta Bleibtreu jest Niemką wychowaną w rodzinie o polskich korzeniach i antynazistowskich poglądach. W czasie wojny kobieta traci wszystkich swoich bliskich. Z ogromem tragedii radzi sobie tylko dzięki pasji, którą jest fotografia . Robione przez Annę zdjęcia stają się istotnym elementem wzbogacenia treści utworu obrazem. Jest to dość ciekawy sposób ukazania wrażliwości artysty.

Komputery Warszawa

Książka przesycona jest faktami, tak jakby autor chciał nam pokazać wszystko, co działo się na świecie podczas wojny. Niestety, jest to trudne zadanie i wprowadza chaos.  Być może był to element zamierzony, mający na celu ukazanie zawieruchy wojennej.

 

Prawie wszyscy bohaterowie są wyidealizowani, zarówno fizycznie, jak i psychologicznie. Sprawia to, że czytając mamy wrażenie, że powieść ma dość bajkowy charakter. Główna bohaterka, niczym Kopciuszek, wydostaje się ze złego domu (Niemcy) do przepięknego zamku (Stany Zjednoczone). Jednak ten bajkowy zamek też ma swoje wady , a jego mieszkańcy grzeszki na sumieniu, co czyni naszą bajkę historią bardziej rzeczywistą.

Laptopy poleasingowe Warszawa

 

„Bikini” nie można, wzorem wielu internautów, porównywać z utworami tak wielkich twórców jak Dostojewski, Tołstoj czy Sienkiewicz. Jest to powieść przeznaczona dla przeciętnego odbiorcy, ale skłonnego do refleksji. Janusz L. Wiśniewski wielokrotnie poddaje nam tematy do rozważań. Ukazuje podobieństwa antysemityzmu nazistowskiego do rasizmu Amerykanów względem ciemnoskórych obywateli, poświęcenie jednostek na rzecz dobra ogółu, problem emigracji wojennej i powojennej.  Czytając powieść możemy sobie uświadomić, jak bardzo zmienił się poziom intelektualny i kulturowy Europejczyków od czasów wojny. Wiśniewski opisuje mieszkańców przedwojennej Europy jako wykształconych, znających wiele języków, wrażliwych na sztukę, mocno osadzonych w tradycji ludzi. Dziś staliśmy się społeczeństwem z mało wyrafinowanym gustem kulturowym, zgodnie ze słowami  piosenki „Tokszoł” autorstwa Andrzeja Sikorskiego:

 

wow ! Talk show
ktoś przed kamerą spodnie zdjął
powiedział ile razy może
i z kim od wczoraj dzieli łoże
Europejczyk a nie jakiś koł
wow ! talk show.

 

Styl literacki nie jest mocną stroną utworu, podobnie jak brak dobrego zakończenia. Mimo to książka jest warta przeczytania, chociażby ze względu na emocje, które wzbudza u  czytelnika. Bije na głowę okrzyknięte bestsellerami powieści, które przepełniają półki sieciowych księgarń, książki autorów takich jak Stieg Larsson czy Stephanie Meyer i wielu innych.

Edyta Jabłońska

 

Autor: Janusz L. Wiśniewski
Tytuł: Bikini
Wydawca: Świat Książki
Data wydania: 2009
Kategoria:
literatura piękna
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Cena: 39 zł