Psalmodia recenzja książki

Michał Krzywicki zabiera czytelnika w świat krucjat, dawnych bogów i demonów. Stworzona przez pisarza rzeczywistość jest silnie zakorzeniona w prawdzie historycznej, nieco ubarwionej na potrzeby powieści. Rzeczywistość przedstawiona w  Psalmodii prezentuje się doskonale i wiarygodnie.

laptopy poleasingowe Warszawa

Florencjusz De Vivar jest szlachetnie urodzonym rycerzem wywodzącym się z zacnego rodu. Jak na wojownika  przystało lubuje się w wyrzynaniu niewiernych, paleniu wsi i miast na terenach niczyich, gwałtach i grabieżach. Ot, prosty jest jego żywot. Gdy De Vivar otrzymuje rodzinne dziedzictwo w postaci Diabła zamieszkującego jego ciało, obawia się, że stał się przeklęty. Nie mogąc poradzić sobie z siłą piekielną, wstępuje do zakonu Rycerzy Calatrava.

Otrzymany w „spadku” Diabeł od lat przebywa z rodziną De Vivar. Teraz, gdy wciela się w najmłodszego z dziedziców nie posiada się z radości. Wykorzystując niewiedzę swego „nosiciela”, stara się go nakłonić do współpracy. Aczkolwiek ciężki jest jego los. Męczą go obiegowe opinie na temat rogatych demonów, jak również przeświadczenie, że należy wcześniej zawrzeć odpowiedni pakt.

Rycerze zakonu Calatrava przybywają na Pomorze w celu, rzecz jasna, nawracania, a przy okazji grabienia, gwałcenia i palenia wiosek niewiernych. Tutaj jednak nie idzie im już tak łatwo. Jednak Pomorzanie nie wykazują lęku przed rycerzami ani nie są bezbronni. Co gorsza, zimą drogi Pomorza znacznie różnią się od dórg hiszpańskich – co okazuje się być nie lada wyzwaniem.

laptopy poleasingowe Bielsko Biała

W powieści poznajemy wierzenia Pomorzan. Część z nich przyjęła nową wiarę, część stara się ochronić dawne wierzenia. Magia jest wszechobecna: tkanie mgły, widzenie zmarłych, wszystko to czego nie dopuszcza nowa religia.

Autor doskonale ukazał zderzenie dwóch różnych światów. Wszystko to splata się w nieprzeciętną opowieść. Ciekawym zabiegiem są wplecione w akcję komentarze Diabła. Powieść powinna przypaść do gustu miłośnikom fantastyki historycznej z dawnymi wierzeniami i magią w tle.

Autor: Michał Krzywicki
Tytuł: Psalmodia
Wydawca: Agencja Wydawnicza Runa
Data wydania: 13 kwietnia 2010 r.
Kategoria: fantasy, powieść grozy
Liczba stron: 432
Okładka: miękka
Cena: 32.50

Katarzyna Suś