Moja Warszawa. Powidoki recenzja książki

Henryk Sienkiewicz uważał, że gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy,albo zapomni o tym, co mu dolega lub zaśnie, ale w każdym razie wygra. Czytając „Moją Warszawę. Powidoki” można naprawdę znaleźć się w każdym z tych stanów.

Książka ta jest zbiorem krótkich felietonów-historyjek z „życia wziętych”. To historie zwykłych, a zarazem bardzo niezwykłych ludzi, którzy wiele w życiu doświadczyli. Każdy z nich miał swoje wzloty i upadki przysłonięte prozą życia.

„Moja Warszawa. Powidoki” wspaniale ukazuje ludzkie zachowania w najróżniejszych sytuacjach analizując poszczególne grupy społeczne. Pozwala się także dowiedzieć czegoś o tym, co myślą o nas ludzie, którzy obserwują nasze codzienne wychodzenie do pracy lub na spotkania z przyjaciółmi, bo przecież na każdym osiedlu, w każdej społeczności znajdą się takie osoby, które wiedzą wszystko o wszystkich i nic się przed nimi nie ukryje.

Dlaczego napisałam, że czytając tę książkę można znaleźć sie w każdym ze stanów, które opisał Henryk Sienkiewicz? Zrobiłam to dlatego, że „Moja Warszawa. Powidoki” jest książką, z której można się nauczyć wiele o ludzkiej psychice. Zatracając się w niej można zapomnieć, że w kuchni gotuje się woda na herbatę; pdążając przez kolejne strony przestać odczuwać ból głowy albo zasnąć myśląc o dawnej Warszawie i jej mieszkańcach.

Laptopy poleasingowe Warszawa

„Moja Warszawa. Powidoki” odsłania prawdę na temat społeczności Warszawy: jej zachowań, upodobań i pewnych błędów, które niestety mszczą się z opóźnieniem.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko, a ilustracje pomagają w dopełnieniu obrazu jaki wyłania się czytelnikowi w czasie lektury. Nie jest to pozycja dla tych, którzy lubią mocne wrażenia i dosadny język, ale raczej dla tych, którzy chcą usiąść przy kawie lub herbacie i się zrelaksować. Długość poszczególnych partii tekstu jeszcze bardziej w tym pomaga, ponieważ nie trzeba sobie przypominać urwanego wcześniej tekstu. W książce tej widać wszechstronność autora i jego szczególne podejście do Warszawy i wszystkiego, co się w niej działo i dzieje.

„Moja Warszawa. Powidoki” to zbiór tekstów przygotowany na 75-lecie urodzin Marka Nowakowskiego. Składają się na niego pozycje opublikowane w latach 1995–1998, w trzech tomach Powidoków: Chłopcy z tamtych lat, Wspomnij ten domek na Gęsiówce, Warszawiak pilnie poszukiwany.

Wydawnictwo: Iskry
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2010
Liczba stron: 340
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena: 39,90 zł