Sługa Boży recenzja książki

Tytułowym Sługą Bożym jest Mordimer Madderdin, Inkwizytor i człowiek głębokiej wiary.  Mordimer żyje w świecie alternatywnej rzeczywistości, w której Jezus zszedł z krzyża, a wówczas ulice Jerozolimy spłynęły krwią. W takim świecie Sługa Boży wypełnia swoje obowiązki najlepiej jak potrafi, ze swoistą „pokorą” i niewątpliwie gorliwą wiarą…

„Sługa Boży” to zbiór sześciu opowiadań: Czarne płaszcze tańczą, Sługa Boży, Szkarłat i śnieg, Siewcy grozy, Owce i wilki oraz W oczach Boga.

laurem.pl

Opowiadanie „Czarne płaszcze tańczą” nie znalazło się w pierwszym wydaniu książki. Jednak jest to nie lada gratka dla czytelników, zwłaszcza tych, którzy znają już przygody Inkwizytora Madderdina. To właśnie w tym opowiadaniu czytelnik dowie się jak Mordimer trafił do Hez – Hebronu. Co więcej, autor zdradził (wreszcie!) czytelnikowi w jakich okolicznościach Mordi poznał Kostucha, a także jaki ciąg zdarzeń doprowadził  go do pierwszego spotkania z Aniołem Stróżem.

Mordimer Madderdin jest postacią skomplikowaną o równie trudnej etyce zawodowej. Jak sam twierdzi jest jedynie pokornym Sługą Bożym, pragnącym zarobić na kawałeczek chleba i kubeczek wody, choć w istocie preferuje dobry posiłek suto zakropiony winem. Jednak jego pokrętna etyka oraz sposób postępowania i argumentowania sprawiają, że nie sposób Mordimera nie polubić. W świecie pełnym magii, nadużyć, wiedźm, demonów, aniołów i innych tego typu stworzeń,  zachowuje on jednak  specyficzne poczucie sprawiedliwości, co niekiedy doprowadza go do kłopotów. Swoje powołanie traktuje niezwykle poważnie, nie pozwalając przekupić się w żadnej ważnej dla Świętego Officjum sprawie. Z niezwykłym zapałem krzesze ogień prawdziwej wiary, oczyszczając dusze niewiernych poprzez pieczołowite przesłuchania i stos.

Jacek Piekara stworzył niesamowity Inkwizytorski cykl z Mordimerem Madderdinem w roli głównej. „Sługa Boży” był pierwszym tomem serii, jednak z czasem autor zdecydował się opisać, skąd właściwie Mordimer się wziął, oraz kto był jego pierwszym mistrzem ( „Płomień i krzyż”), jego młodość („Ja inkwizytor. Wieże do Nieba”) oraz „Ja inkwizytor. Dotyk zła” – w przygotowaniu. I choć Piekara jest autorem wielu innych, fascynujących książek, to jednak cykl Inkwizytorski przyćmiewa je wszystkie.

Komputery Warszawa

Czwarte wydanie „Sługi Bożego” to także nowa okładka. Koresponduje ona z pierwszym wydaniem, jest jednak bardziej mroczna. Zakapturzona postać niczym inkwizytor zdaje się przyglądać czytelnikowi. Każde opowiadanie poprzedzone jest grafiką, która jest odbiciem zawartej w nim treści.

„Sługa Boży” to historie niekonwencjonalne, osadzone w alternatywnym średniowieczu, pełne sarkazmu, ironii, nietuzinkowych postaci oraz chęci gorliwego szerzenia prawdziwej wiary. Czytelnicy znający cykl, zapewne chętnie sięgną po wydanie czwarte z powodu opowiadania „Czarne Płaszcze Tańczą”, a nieznający przygód Inkizytora, za to ceniący spiski, magię oraz prawdziwie męskich bohaterów, powinni czym prędzej sięgnąć po „Sługę Bożego”.


Autor:
Jacek Piekara
Tytuł: Sługa Boży, wyd. 4
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: wrzesień 2010
Kategoria: zbiór opowiadań
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Cena: 34,90 zł

Katarzyna Suś