Obraz, moneta i płyta: interpretacja obrazu Eugene’a Delacroix

Wolność wiodąca lud na barykady”, czyli „Le 28 Juillet. La Liberté guidant le peuple”, obraz Eugéne`a Delacroix z 1830 roku o wymiarach 2,6 m x 3,25 m został namalowany farbami olejnymi na płótnie i znajduje się obecnie w Luwrze.

Na  pierwszym planie widać ciała poległych. Na twarzach powstańców można dostrzec ból i cierpienie, który miesza się z nadzieją. Powstańcy, którzy przeżyli wspinają się po umarłych do celu, którym najprawdopodobniej jest wolność.

Na drugim  planie dostrzec można inteligenta i chłopca z ludu, który mimo tak młodego wieku bierze udział w walkach. Przewodzi im kobieta, co w społeczeństwie francuskim nigdy nie było zwykłym stanem rzeczy. Jenak ta na wpół roznegliżowana młoda dziewczyna o jędrnych. nagich piersiach, w czapce frygijskiej na głowie (symbolem republiki od rewolucji francuskiej 1789 roku) wiedzie rebeliantów do szturmu na stary porządek. To ona, z trójkolorowym sztandarem w jednej ręce i bagnetem na karabinie w drugiej, prowadzi zbrojną grupę do walki. Wokół niej jest jasno, to najprawdopodobniej „Wolność”, ponieważ ta postać jest najbardziej zauważalna dzięki swej żółtej sukni i odgrywa najważniejszą rolę. Dostrzec można też zarówno zwykłych chłopów, w poszarpanych od walki roboczych strojach, z sierpami w rękach, jak i możnego pana, w eleganckim choć zniszczonym czarnym płaszczu i białej koszuli, poszarzałej od kurzu. Komputery Warszawa

W oddali za obłokani dymu i kurzu można dostrzec domy Paryża. Nieco z tyłu widać cylindry studentów, najprawdopodobniej  politechniki  i niebieskie ubrania drukarzy.

Kolorystyka i nastrój obrazu jest przygnębiająca głównie za sprawą szarości. Jednak  pojawiają się też takie kolory jak czerwień, biel i brąz, ponieważ to co martwe przysłania cień  i smutek kojarzony jest w kulturze europejskiej z taką właśnie paletą barw. Natomiast ludzie żyjący i walczący są przedstawieni na jasnym tle, dzięki czemu wyróżniają się. Wojna  kojarzy się z czymś ciemnym, szarym, niemalże czarnym, a jednak tu odnaleźć można światło, którym jest wolność i nadzieja.

Wolność niejedno ma imię, tak też jest w przypadku tego obrazu, a mianowicie po francusku jego tytuł brzmi „Le 28 Juillet. La Liberté guidant le peuple” i nawiązuje do rewolucji lipcowej w Paryżu. W języku angielskim brzmi „Liberty Leading the People”- wolność kieruje ludem, a dla nas jest najczęściej „Francją na barykadach”.  Laurem.pl

„Wolność wiodąca lud na barykady” została umieszczona na banknocie stu frankowym na początku lat 90. XX wieku. Złota, przeznaczona dla kolekcjonerów moneta o nominale 10 Euro, wyemitowana we Francji w 2008 roku o nakładzie tylko 3.000 sztuk także przedstawia dzieło Eugene Delacroix. Obraz ten możemy znaleźć także na okładce płyty „Viva la Vida”  angielskiej grupy rockowej Coldplay.

Joanna Kuc