Obraz, moneta i płyta: interpretacja obrazu Eugene’a Delacroix

Wolność wiodąca lud na barykady”, czyli „Le 28 Juillet. La Liberté guidant le peuple”, obraz Eugéne`a Delacroix z 1830 roku o wymiarach 2,6 m x 3,25 m został namalowany farbami olejnymi na płótnie i znajduje się obecnie w Luwrze.

Na  pierwszym planie widać ciała poległych. Na twarzach powstańców można dostrzec ból i cierpienie, który miesza się z nadzieją. Powstańcy, którzy przeżyli wspinają się po umarłych do celu, którym najprawdopodobniej jest wolność.

Na drugim  planie dostrzec można inteligenta i chłopca z ludu, który mimo tak młodego wieku bierze udział w walkach. Przewodzi im kobieta, co w społeczeństwie francuskim nigdy nie było zwykłym stanem rzeczy. Jenak ta na wpół roznegliżowana młoda dziewczyna o jędrnych. nagich piersiach, w czapce frygijskiej na głowie (symbolem republiki od rewolucji francuskiej 1789 roku) wiedzie rebeliantów do szturmu na stary porządek. To ona, z trójkolorowym sztandarem w jednej ręce i bagnetem na karabinie w drugiej, prowadzi zbrojną grupę do walki. Wokół niej jest jasno, to najprawdopodobniej „Wolność”, ponieważ ta postać jest najbardziej zauważalna dzięki swej żółtej sukni i odgrywa najważniejszą rolę. Dostrzec można też zarówno zwykłych chłopów, w poszarpanych od walki roboczych strojach, z sierpami w rękach, jak i możnego pana, w eleganckim choć zniszczonym czarnym płaszczu i białej koszuli, poszarzałej od kurzu. Komputery Warszawa

W oddali za obłokani dymu i kurzu można dostrzec domy Paryża. Nieco z tyłu widać cylindry studentów, najprawdopodobniej  politechniki  i niebieskie ubrania drukarzy.

Kolorystyka i nastrój obrazu jest przygnębiająca głównie za sprawą szarości. Jednak  pojawiają się też takie kolory jak czerwień, biel i brąz, ponieważ to co martwe przysłania cień  i smutek kojarzony jest w kulturze europejskiej z taką właśnie paletą barw. Natomiast ludzie żyjący i walczący są przedstawieni na jasnym tle, dzięki czemu wyróżniają się. Wojna  kojarzy się z czymś ciemnym, szarym, niemalże czarnym, a jednak tu odnaleźć można światło, którym jest wolność i nadzieja.

Wolność niejedno ma imię, tak też jest w przypadku tego obrazu, a mianowicie po francusku jego tytuł brzmi „Le 28 Juillet. La Liberté guidant le peuple” i nawiązuje do rewolucji lipcowej w Paryżu. W języku angielskim brzmi „Liberty Leading the People”- wolność kieruje ludem, a dla nas jest najczęściej „Francją na barykadach”.  Laurem.pl

„Wolność wiodąca lud na barykady” została umieszczona na banknocie stu frankowym na początku lat 90. XX wieku. Złota, przeznaczona dla kolekcjonerów moneta o nominale 10 Euro, wyemitowana we Francji w 2008 roku o nakładzie tylko 3.000 sztuk także przedstawia dzieło Eugene Delacroix. Obraz ten możemy znaleźć także na okładce płyty „Viva la Vida”  angielskiej grupy rockowej Coldplay.

Joanna Kuc

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*