Kulturalni Japończycy w Wilanowie

Cieszy inicjatywa Muzeum Pałacu w Wilanowie i Ambasadora Japonii Makoto Yamanaka.  Dzięki ich staraniom, współpraca polsko – japońska ma się dobrze już od 11 lat, zwłaszcza w sferze prób porozumienia na gruncie estetycznym tak różnych przecież kultur.

 

Japoński Październik zaczął się już we wrześniu występem kobiecego chóru Atem z Okinawy pod batutą Masaya Yamauchi i z udziałem solistów.

laptopy poleasingowe Kraków

Okazuje się, że kultury wschodnią i zachodnią może połączyć miłość do przyrody, tym bardziej, że niegdysiejsza siedziba Jana III Sobieskiego otoczona jest pięknymi, odnowionymi ostatnio ogrodami. 5 i 6 października odbędzie się pokaz ikebany Sogetsu, czyli japońskiej sztuki układania kwiatów, którą poprowadzi artystka Noriko Horita (Tou you) z Sapporo. Jej dzieła uświetnią pałac, w formie żywych kwiatów, jak i fotografii z ubiegłorocznego występu.

 

13 października organizatorzy zapraszają na pokaz nihon buyo, czyli połączenia tańca i pantomimy w wykonaniu Hany Umedy. 19 października będzie należeć do legend z krainy Kibi na spotkaniu wokół książki Jolanty TubielewiczBambusowe pacholę” w interpretacji aktorki Marii Reif. Tego samego dnia polscy artyści odegrają spektakl „Wielka podróż Luli” na podstawie współczesnej baśni Jej Wysokości Księżnej Hisako Takamado (wstęp z biletami)

 

Japoński świat legend i magii będzie eksplorowany także 20 października –  Alina Więckiewicz i Maria Reif zaprezentują teatr cieni i słowa, według ludowych baśni Kazuko Adachi (wstęp z biletami).

 

Ostatniego dnia panowania Japończyków w Wilanowie, odbędzie się spotkanie z klasycznym teatrem no, czyli teatrem masek i strojów, które poprowadzą Jakub Karpoluk i Yoko Fuji Karpoluk, założyciele polskiej grupy no Ryokurankai.

 

Wstęp na większość wydarzeń z Japońskiego Października jest darmowy.

 

Sylwia Włodyga