Krąg magii: Księga Sandry recenzja książki

Czworo dzieci o różnym statusie społecznym staje się bohaterami cyklu Tamory Pierce. Pozornie nic ich nie łączy, pochodzą z różnych środowisk – Sandry jest szlachetnie urodzona, podczas gdy Briar jest ulicznym złodziejem. Cóż mogło by łączyć tych dwoje? Otóż, podobnie jak Daja i Tris zostali obdarzeni swoistą magiczną mocą. Magia zamanifestowała się w momentach najtrudniejszych, gdy nasi bohaterowie znajdowali się o włos od śmierci. Teraz spotykają się w Wietrznym Kręgu, by na nowo odkryć i opanować swoje talenty. Ale będą uczyć się nie tylko tego. Opanują o wiele bardziej trywialne umiejętności, jak zmywanie, zamiatanie i inne czynności jakie wykonuje się w domu, którego tak naprawdę żadne z dzieci nie miało.

laptop poleasingowe Kraków

Tamora Pierce pisze w sposób prosty i łatwy w odbiorze. Pomimo wartkiej fabuły i płynnie toczącej się akcji z książki emanuje spokój i błogość. Czytając o losach poszczególnych postaci jednocześnie wyciszamy się wewnętrznie. Jest to niezwykłe, ponieważ przedstawiony fantastyczny świat  jest zróżnicowany i fascynujący zarazem. Jednak dobór słów i konstrukcja zdań wzbudza pozytywne, uspokajające emocje.

 

W tym tomie pierwsze skrzypce odgrywa Sandry. To właśnie ona wiąże losy poszczególnych postaci i przyczynia się do tego, by stali się nie tylko przyjaciółmi, ale rodziną. Kolejne tomy noszące tytuły będące imionami reszty postaci, stają się obietnicą poznania bliżej ich losów. W „Księdze Sandry” odkrywamy właśnie jej tajemnice. Dowiadujemy się jak umiejętności wpłynęły na jej życie oraz jak zachowuje się pomimo licznych koneksji politycznych.

 

Plusem książki jest jej format. Nieco mniejsza niż większość książek doskonale mieści się w kieszeni czy w plecaku. Dzięki temu z łatwością zabierzecie ją w podróż, by rozkoszować się treścią nad brzegami morza czy też pośród górskich szlaków. Dodatkowo niezbyt długie rozdziały umożliwiają łatwe odnajdowanie się w treści po krótkich przerwach.

 

„Księga Sandry” to przede wszystkim powieść przygodowa, w której dużą uwagę poświęcono relacjom międzyludzkim. Trudno zbudować jakikolwiek związek między tak różnymi osobami jakimi są Sandry, Tris, Daji i Briar. Jednak autorka podejmuje próbę wiarygodnego rozwinięcia relacji między nastolatkami. Jedynie prawdziwa przyjaźń może umożliwić wspólne przeciwstawienie się przeszkodom i zagrożeniom, jakie niesie ze sobą przyszłość. Czy bohaterom uda się opanować i połączyć swoje moce? Tego dowiecie się sami z tej inspirującej i pełnej pozytywnych emocji książki.

 

Cykl „Krąg magii” zdobył kilkanaście różnego rodzaju nagród. Opowieść zyskała nie tylko uznanie młodych czytelników – Finalist, 2000 Mythopoeic Award (Literatura Dziecięca) – jak i miłośników fantastyki – Best Science Fiction, Fantasy and Horror List, VOYA/Voice of Youth Advocates, 1999. Liczne wyróżnienia potwierdzają, że opowieści pełne ciepła dziejące się w świecie pełnym magii to doskonały wybór na majówkę czy też na wakacje.

 

Katarzyna Suś

Autor: Tamora Pierce

Tytuł: Księga Sandry. Krąg Magii. Tom 1

Wydawnictwo: Initium

Data premiery: 23 marca 2011

Kategoria: Fantastyka

Ilość stron: 288

Oprawa: Miękka

Cena:  31,90 zł