Fotografie wszech czasów: Blue Marble

Jest to jedna z niewielu fotografii, które pokazują w pełni oświetloną Ziemię – wszystko dzięki temu, że w trakcie wykonywana zdjęcia słońce znajdowało się za Apollo 17. Formalnie zdjęcia oznaczono tajemniczym kodem AS17-148-22727, jednak szybko przyjęła się nazwa „Blue Marble” – nasza planeta przypominała bowiem astronautom szklany marmurek.

Fotografia została wykonana aparatem Hasselblad z obiektywem o ogniskowej 80 mm. Jego autorstwo przypisuje się wszystkim członkom załogi, choć pojawiają się domniemywania, że zdjęcie wykonał Harrison Schmitt.

„Blue Marble” to pierwsze ujęcie przedstawiające w pełni oświetloną Ziemię. Początkowo na górze fotografii znajdował się biegun południowy, potem jednak dostosowano widok do tradycyjnej perpektywy.

laptopy poleasingowe Kraków

Oficjalny opis fotografii brzmi tak: Obraz Ziemi widziany przez załogę Apollo 17 podróżującą w kierunku Księżyca. Obszar widoczny na zdjęciu rozciąga się od Morza Śródziemnego po lodowe czapy Antarktydy na południu. Jest to pierwszy raz, gdy tor lotu Apolla umożliwia sfotografowanie czap lodowych na Antarktydzie. Proszę zwrócić uwagę na ciężkie chmury nad półkulą południową. Niemal całe wybrzeże Afryki jest dobrze widoczne. Półwysep Arabski można zauważyć na północny wschód od Afryki. Duża wyspa u wybrzeży Afryki to Madagaskar. Kontynent azjatycki znajduje się za horyzontem północno-wschodnim.

Ola Kwiatkowska