Zrozumieć mordercę…poprzez musical

Brytyjski autor, Daniel Greig, napisał musical na kanwie morderstw popełnionych przez Breivika. Musical wyreżyseruje Ramin Gray, dyrektor artystyczny teatru ATC. Prace są już na zaawansowanym poziomie – jest już gotowa m.in. partytura autorstwa Johna Browna, w której zaśpiewa chór jako symbol społeczności.

laptopy poleasingowe Kraków

Spektakl „The Evens” (Wydarzenia – tłum. redakcja) ma badać „granice ludzkiej empatii”. Jego premiera odbędzie się latem tego roku Teatrze Traverse w Edynburgu, następnie spektakl zostanie wystawiony w Londynie na deskach Young Vic. Szkocja ma być także miejscem akcji sztuki, zaś jej główną bohaterką kobieta będąca w centrum wydarzeń i próbująca zrozumieć złożone skutki mordu.

 

Szkocki pisarz i brytyjski reżyser teatralny zaangażowali się w projekt na tyle, że pojechali do Norwegii na krótko po tragicznych wydarzeniach, aby porozmawiać z mieszkańcami Oslo: Interesowało mnie, jak czuje się z tym norweskie społeczeństwo – powiedział reżyser. Niektórzy prosili nas, aby nie pisać ani nie rozmawiać o Breiviku. Nie jestem pewien, czy jego zwycięstwem będzie nasze milczenie, czy próba zrozumienia. Chcę uzyskać na to odpowiedź.

 

Czy empatia może być destrukcyjna? Gdzie leżą jej granice? Greig ma nadzieję, że jego dzieło będzie odwrotnością greckiej tragedii, w której pojawia się motyw zemsty: Zamiast tego, ta kobieta (bohaterka spektaklu – przyp. red.) próbuje zrozumieć – podkreśla pisarz.

 

Mroczna idea musicalu, choć moralnie zgrzyta, ma racje artystyczne. Mimo że postać Andersa Breivika nie pojawia się w sztuce inspirowanej jego „dokonaniami”, można mieć wątpliwości, czy czynienie z norweskiego mordercy i terrorysty gwiazdy popkultury jest rzeczą właściwą.

Sylwia Włodyga