Rudowłosa recenzja książki

Sabina Kane wywodzi się z wspaniałego i zacnego rodu. Niestety jej matka dopuściła się mezaliansu – związała się z magiem. Owocem tego związku jest właśnie Sabina. Wychowywana przez wpływową babkę zajmuje się jedyną rzeczą, jaką może wykonywać pół-krwi bękart – jest zabójczynią na usługach Domini, przywódczyń wampirów. Nowa misja, którą powierzono dziewczynie budzi w niej mieszane uczucia. Po raz kolejny musi dowieść swej lojalności, w dodatku wszystko komplikuje śledzący ją mag, demon zmieniający się w kota oraz sekta szerząca przesłanie jedności i równości pomiędzy mrocznymi rasami.

Jaye Wells zakorzenia swoją opowieść we współczesności. Pośród śmiertelnych, zwykłych ludzi, celebrytów przechadzają się magowie, wampiry, wróżki oraz nimfy. Czytelnik wkracza w ten świat wraz z główną bohaterką, stopniowo poznając otaczającą ją rzeczywistość. Sabina Kane jest ponad pięćdziesięcioletnią wampirzycą o ciętym języku, gotową na wszystko w imię wyznawanych przez siebie zasad. Szorstka w obyciu dziewczyna dość szybko zyskuje sobie przychylność czytelnika szczerością i bezpośredniością.

W świecie, w którym człowiek i przekąska stanowią synonimy, wampiry rozpoznaje się po kolorze włosów. A te są posiadają różne odcienie czerwieni: od rudawych po truskawkowo czerwone. Włosy Sabiny są jednak inne. Krwistą czerwień przeplatają czarne pasemka – wyraźny znak mieszanej krwi. Cechy zewnętrzne i mieszany zapach sprawiają, że każdy okoliczny mag i wampir wiedzą z kim mają do czynienia. Pomimo swych starań i działań Sabina żyje w wiecznym poczuciu alienacji. Jest inna. Jest mieszańcem. I wie, że wszyscy wokół są tego świadomi. Nic zatem dziwnego, że bohaterka jest zawsze gotowa do walki, by udowodnić swą wartość.

„Rudowłosa” nie jest tak lekką historią, jak chociażby powieści Kerreyln Sparks. Jaye Wells zafundowała czytelnikowi głębszy rys psychologiczny postaci, dlatego Sabine bliżej do bohaterek Rechelle Mead. Wampirzyca pełna jest wewnętrznych sprzeczności, nie mogąca liczyć na nikogo i samotnie stawiająca czoło kolejnym wyzwaniom.

Powieść Jayle Wells łączy w sobie elementy sensacji, horroru, gotyckości, intryg dworskich, spisków oraz motywy obyczajowe. Dlatego też skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko miłośników książek z kołkiem w tle.

Katarzyna Suś

Sponsorem witryny jest laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

Autor: Jaye Wells
Tytuł: Rudowłosa
Tytuł oryginalny: Red-headed Stepchild
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawca: Rebis
Data wydania: 5 października 2010
Kategoria: groza, fantasy
Liczba stron: 348
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł