Poczwarka recenzja książki

Rodzinny biznesplan Adama obejmował niemal wszystko. Ciężka praca nad skrupulatnie zaplanowaną przyszłością zaczęła „wydawać owoce”. Awans na wysokie stanowisko, ogromny dom zbudowany pod okiem cenionego architekta, ogród pełen zieleni, rozmaitych rodzajów roślin. Bezpieczeństwo, wygoda i komfort psychiczny. Ostatnim najbardziej oczekiwanym elementem była kariera połączona ze studiami na drogiej uczelni jego jeszcze nienarodzonego dziecka. Kiedy więc wnętrze ich domu ostatecznie opuściła dekoratorka feng-shiu a Adam skończył szacować bilans zysków i strat, na świat przyszła Myszka.

Jej ociężałe, niezdarne ruchy eliminują  oczekiwaną  karierę taneczną. Niewykształcona zdolność do chwytania przedmiotów eliminuje  pożądaną karierę artystki malarki. Zaburzenia mowy, słuchu, niedorozwój ciała eliminują możliwość zdobycia nawet podstawowego wykształcenia. Myszka całą sobą eliminuje miłość ojca.

sponsoruje nas laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

Jedyna osobą, która ma nadzieje na przyszłość Myszki jest Ewa. Choć zdarzają się momenty załamania, nienawiści, przychodzą chęci rezygnacji, Ewa stara się obdarzyć Myszkę miłością. Próbuje dotrzeć do jej wnętrza. Zdobywa wiedze na temat jej choroby. Szuka metod leczenia. Każdą wolną chwilę poświęca czuwaniu nad bezpieczeństwem dziecka. Z domu powoli znikają elementy misternie urządzonego wystroju ograniczające swobodę córki.

Dom staje się coraz większy i coraz bardziej pusty.

Adam odsuwa się od rodziny. Ucieka przed nią. Z pracy wraca nocą. Wychodzi nad ranem gdy Ewa zmęczona jeszcze śpi przytulona do dziecka. Boi się spotkania z Myszką. Boi się nawet wymiany spojrzeń. Boi się świadomości, że „poczwarka” jest „jego częścią”.

Sypialnia, niegdyś wspólna staje się dla Adama odizolowanym schronieniem do którego Ewa nie próbuje się zbliżyć. Adam nienawidzi Myszki – obwinia ją za „zrujnowanie życia”, rozpad małżeństwa. Nienawidzi też Ewy za jej wybór. Wybór pomiędzy „poczwarką” a mężem. Wszystko zmienia się gdy odkrywa, ze to on   jest dawcą dodatkowego chromosomu winnego choroby córki. Odkrywa też, że czas … ucieka. Z dala od tego wszystkiego po rajskiej ziemi ogrodu bożego tanecznym krokiem stąpa Myszka. Obserwując stwarzanie świata na nowo podpowiada Bogu jak udoskonalić życie na Ziemi.

Wzruszająca powieść fantasy porażająca swoim realizmem. Opowieść o przerażająco życiowych problemach przeplatana baśniowym wątkiem. Książka bez której byłabym uboższa duchowo i emocjonalnie.

Paulina Kołodziejczyk

Autor: Dorota Terakowska
Tytuł: Poczwarka
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2007

Kategoria: Powieść fantasy
Liczba stron: 322
Oprawa: Miękka
Cena: 29,99 zł