Trzej muszkieterowie recenzja książki

Trzej muszkieterowie to pierwszy tom wielkiej trylogii Dumasa , którą tworzą jeszcze W dwadzieścia lat później i Hrabia de Bragelonne.  Akcja powieści rozgrywa się w wieku XVII, za czasów panowania Ludwika XIII, kiedy najbliższym doradcą króla był sprytny kardynał Richelieu. To chyba najsławniejsze dzieło Aleksandra Dumasa ojca spod znaku płaszcza i szpady.

Głównym wątkiem są przygody młodego szlachcica gaskońskiego d′Artagnana, przybywającego do Paryża, by wstąpić do królewskich muszkieterów, który przypadkowo wpada w sam środek pewnej intrygi.

Chłopak od początku ma pecha – pragnie zaciągnąć się do muszkieterów i pierwszego dnia wyzywa na szable trzech ludzi, którzy okażą się członkami tejże  jednostki. Jednak wszystko kończy się szczęśliwie dla młodzieńca, ale t to dopiero początek wciąż wpadającego w kłopoty wybuchowego Gaskończyka; zostaje on bowiem wciągnięty do rozgrywki, w której stawką jest nie tylko cześć królowej Francji, Anny Austriaczki, ale również pokój z odwiecznym wrogiem Francji, czyli Anglią. Nie może także zabraknąć pięknych dam: jest szpieg kardynała, uwodzicielska Milady, wioząca list do lorda Buckinghama, ale także stojąca na jej drodze i znająca zamysły spiskowców służka królowej i ukochana d’Artagnana, Konstancja.

Dumas, europejski mistrz pióra, znakomicie ukazuje Francję sprzed epoki króla Słońce, nastroje panujące w kraju, ale też sieć intryg w samym sercu dworu królewskiego. Richelieu, najwybitniejszy człowiek tamtego okresu w państwie, ukazany jest tutaj jako złowroga postać, czyhająca tylko na potknięcie władcy, aby przejąć koronę, w czym przeszkodzić mogą mu tylko czterej przyjaciele, należący do muszkieterów: Atos, Portos, Aramis i d’Artagnan, którym przyświeca hasło: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Cykl „płaszcza i szpady” jest pełen intryg, podstępów, pościgów i walk na białą broń, słowem zawsze coś się tu dzieje.

Aleksander Dumas ojciec należy do tego typu autorów, jak Sienkiewicz, a więc takich, których książki czyta się z zapartym tchem, pisarze ci bowiem w sposób doskonały dozują napięcie, tak że nie można się oderwać od ich dzieł. Powieść Trzej muszkieterowie zdobyła uznanie na całym świecie i zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Doczekały się też niezliczonych ekranizacji z wieloma gwiazdami światowego kina w rolach głównych.

Jak to bywa w tego typu książkach, więcej jest tutaj fikcji niż prawdziwych wydarzeń, ale geniusz autora pozwala nam nie przywiązywać do tego większej wagi. Osobiście uważam, że gdyby nagroda Nobla była przyznawana na początku XIX wieku, prawdopodobnie pisarz miałby wielką szansę stać się jej laureatem.

sponsoruje nas laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

 

Autor: Aleksander Dumas
Tytuł oryginału: Les trois mousquetaires
Tytuł: Trzej muszkieterowie
Tłumaczenie: Łukaszewicz Klemens
Wydawnictwo: ZIELONA SOWA
Data wydania: 2009
Kategoria: historyczna- przygodowa
Oprawa: miękka
Ilość stron: 660

Autor recenzji: Andrzej Jaworski