Filary Ziemi recenzja książki

Średniowieczna Anglia XII wieku. Na polecenie nowego przeora opactwa w Kingsbrigde rozpoczyna się budowa klasztoru. Jednocześnie trwa krwawa wojna domowa po śmierci władcy Anglii, co ma przynieść straszliwe konsekwencje.

„Filary ziemi” nie są pierwszą pozycją pióra angielskiego pisarza, której akcja dzieje się w średniowiecznej Anglii, ale zdecydowanie najlepszą. I znów ukazane jest całe okrucieństwo średniowiecza, wokół którego osnuwa sie wiele przeróżnych wątków, zaś niemal każdy z bohaterów pała żądzą zemsty na kimś innym, czy to z powodu miłości, czy wydanego niesprawiedliwie wyroku.

Jest zatem nieszczęśliwy budowniczy, który szuka zapomnienia w pracy po śmierci żony, piękna kobieta „z lasu”, pragnąca sprawiedliwości po straceniu męża, zaś najwięcej miejsca poświęcono parze młodych. Niewiasta pragnie odzyskać majątek swojego ojca, zagrabiony przez ojca chłopaka, zwolennika przeciwnika pretendenta i przyszłego króla, chce się także zemścić za krzywdę doznaną od niecnego chłopaka. Fabuła zamyka się w roku 1170, kiedy to ludzie zwycięskiego króla mordują w katedrze Canterbury arcybiskupa Tomasza Becketa.

Średniowieczna Anglia nie miała szczęścia, jeśli chodzi o walkę o tron. Niemal każda śmierć kolejnego władcy niosła za sobą wybuch wojny domowej, w której najbardziej cierpiała, oczywiście, ludność. Ktoś może powiedzieć- tak wyglądało przecież średniowiecze w całej Europie i będzie miał rację.  Jednakże kontynent kontynentem, Wyspy zaś rządzą się swoimi prawami, gdzie nawet król nie może czuć się bezpieczny. Innymi słowy Anglia to kraj niezwykle specyficzny, w którym, jako jednym z pierwszych, pojawiła się instytucja będąca najciemniejszą kartą historii kościelnej i świeckiej – mowa, rzecz jasna, o Inkwizycji.

Ken Follet jest cenionym twórcą wśród czytelników, a jego dzieła cieszą się dużym powodzeniem. Książki te są z reguły dość opasłe, ale nie jest to, przynajmniej moim zdaniem wadą – autor pisze w taki sposób, że ciężko jest oderwać się nie tylko od tej książki, ale również od pozostałych dzieł jego autorstwa.  Ta pozycja jest warta polecenia każdemu czytelnikowi, który lubi żywą fabułę i częste zwroty akcji.

Sponsoruje nas laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

autor: Ken Follett
tytuł oryginału: The pillars of the earth
wydawca: Albatros
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2006
liczba stron: 832
kategoria: powieść historyczna
tłumaczenie: Grzegorz Sitek
okładka: miękka
cena: 38 zł

Autor recenzji Andrzej Jaworski