Najsłynniejsze teorie spiskowe recenzja książki

Czym jest teoria spiskowa? Jest to twierdzenie, że ktoś, najczęściej grupa wpływowych ludzi, działa w sekrecie – na swoją korzyść i naszą stratę. Ludzie, którzy uczestniczą w kluczowych momentach historii – czy to politycznych, czy kulturalnych. Często „spiskowcami” są osoby znane i uwielbiane. Cóż, ja mam problem z wiarą we wszelkie teorie spiskowe. Wolę rozwiązania najprostsze. O ile rozumowanie Sherlocka Holmesa jest słuszne, to twierdzenie, że nawet najmniej prawdopodobne rozwiązania są właściwe, wydaje mi się naciąganym i wymuszającym dokładną dokumentację. Większość teorii spiskowych jest tak absurdalna, że ciężko nawet wyjaśnić, gdzie są błędy w rozumowaniu, tyle ich jest, że nie wiadomo od czego zacząć, o co się zaczepić. Dam przykład.

Wszyscy znamy rodzinę królewską Wielkiej Brytanii. Wyobraźcie sobie, że wszyscy zginęli podczas II Wojny Światowej.  Zdarza się. Okazuje się jednak, że w pobliżu kręcił się spodek kosmitów. Nie byle jakich kosmitów! Reptilianów, czyli stworzeń potrafiących zmieniać swój kształt. Wykorzystali sytuację do infiltrowania ludzkości pod przykryciem. Dowódcą reptilianów jest książę Filip (wcześniej jego wujek, lord Luis Mountbatten). Niby z jakiego innego powodu tak bardzo interesowałby się zagadnieniami UFO? Otóż nie chce, by ludzkość dowiedziała się prawdy! Niestety, książę Filip ma dość kiepskie przebranie – zwróćcie uwagę na jego uszy… Ponoć George W. Bush też należy do tej gadziej rasy. Razem z tą rewelacją łączy się sprawa księżnej Diany. Odkryła ona prawdziwą naturę swojego męża i krewnych. Wiadomo, jak się sprawa potoczyła później…

Wśród mało prawdopodobnych teorii pojawią się jednak nie tylko założenia realne, ale i logiczne. Spisek związany z „globalnym ociepleniem” (potwierdzeniem są wycieki rozmów) czy farmaceutyczne  przekręty, jak chociażby akcja ze szczepionką przeciwko kolejnym szczepom grypy. „Pandemia” była zanim ktokolwiek zaczął kaszleć, a potem jak się okazało, że nie jest tak groźna – sprawa ucichła i nagle nikt nie jest winny wprowadzenia ludzi w błąd i zasiania paniki.

laptopy poleasignowe Kraków – sponsor witryn

Jamie King w książce „Najsłynniejsze teorie spiskowe” przedstawia aktualną listę najdziwniejszych pomysłów porządku świata. Uwzględnia między innymi śmierć Michaela Jacksona, który jak wiadomo po „śmierci” wyprowadził się gdzieś do Europy Wschodniej i żyje gdzieś w okolicy pod przybranym nazwiskiem (i pewnie z nową twarzą).  Ze świeżych historii znalazła się również sprawa zamachów z jedenastego września, zamachy z Londynu i Madrytu oraz katastrofa na okręcie podwodnym Kursk. Poza nimi mamy wiele innych wydarzeń: domniemane lądowanie na księżycu, trucie ludzi na stołówkach szkolnych, wynalezienie AIDS do drastycznego zmniejszenia populacji czarnoskórych, ludzie w czerni, komunistyczna ideologia zawarta w Smerfach, ucieczka Hitlera na księżyc (a nawet pod ziemię). Długo by wymieniać.

Czuć, że Kinga temat bawi. Często opisy autora mają szczyptę kpiny, przez co gładko można się prześlizgnąć po co bardziej poruszających imaginacjach. Z początku byłem niezadowolony z  takiego powodu, że autor wcale nie chce wskazywać oczywistych rozwiązań bzdur, ale z szybko zrozumiałem, że po prostu z tym się dyskutować nie da. A przynajmniej nie w takiej formie. Teorie spiskowe świetnie sobie radzą w multimedialnym i interaktywnym świecie, w którym natychmiastowa odpowiedź jest dużo bardziej skuteczna niż odesłanie do źródeł literackich i opracowań problemu. Wiadomo.

Jeśli kochaliście „Z archiwum X” i wierzycie, że „prawda jest tam”, to polecam Wam tę książkę. To naprawdę świetna rozrywka. Wątpiący też znajdą w niej coś dla siebie – choćby ostrzeżenie, że wśród nas są 1) spiskowcy, 2) ludzie wierzący w spiskowców.

autor: Kamil Mirkowicz

Autor: Jamie King
Tytuł: Najsłynniejsze teorie spiskowe
Tytuł oryginalny: Conspiracy Theories
Wydawca: Replika
Data wydania: 27 września 2010
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka
Cena: 34,90 zł