Świat wampirów od Draculi do Edwarda recenzja książki

Książka zawiera nie tylko powszechnie znane informacje o Dzieciach Nocy, ale także kilka ciekawostek, których zapewne mało kto wie. Autorka pisze w sposób ciekawy, dość często zabawny, nie starając się na siłę używać języka naukowego, wręcz przeciwnie, ona raczej snuje opowieść. Publikacja opatrzona jest licznymi nastrojowymi rysunkami, mrocznymi zdjęciami oraz rycinami.

Informacje poukładane są w sposób chronologiczny i sensowny. I tak na początku w wprowadzeniu czytelnik dowiaduje się co wiedzie nas do ciemności. W rozdziale pierwszym autorka zajęła się budową anatomiczną wampira. Ich wygląd bada na postawie relacji naocznych świadków sprzed wieków, podań, odkryć dokonanych w grobowcach, a także analizuje portrety. Sam pomysł wydaje się być równie ciekawy jak i jego realizacja. W dalszej części książki dowiadujemy się jak rodzi się wampir, kto może się nim stać i dlaczego.  W obyczajach wampirów dowiadujemy się, jakie praktyki wiązane były z wampiryzmem, np. w średniowieczu konieczne i nieodzowne było zainteresowanie magią oraz szeroko pojęte czarnoksięstwo.

Autorka ma dla czytelnika kilka smaczków, jak przykładowo opisy wampirów żyjących w lasach Meksyku. Pojawiają się także pytania o pochodzenie wampira jako anioła upadłego. Nie zabraknie też spisu znanych miłośników nocy, jak Hrabina Batory czy też autorzy książek i wierszy, którzy na przestrzeni wieków wykazywali zainteresowanie „strefą mroku”.

laptopy poleasingowe Kraków

Piękne wydanie na dobrej jakości papierze zachęca, by po nie sięgnąć. Twarda okładka, oznaczona specyficzną pieczęcią oraz kroplami zaschłej krwi, również kusi. Książka wizualnie ma przypominać pamiętnik z minionych epok, zwłaszcza fragmenty stylizowane na pogniecione i pożółkłe karty.

Forma opisania zjawiska wampiryzmu nie jest może odkrywcza, ale za to niewątpliwie ciekawa. Bogactwo informacji, jak również zdjęć działa na korzyść tej pozycji. Drobne minusy i niedociągnięcia  można zatem autorce wybaczyć. Jeżeli chcecie mieć pod ręką, w jednej książce wszystkie istotne informację o krwiopijcach, „Świat Wampirów od Draculi do Edwarda” będzie idealnym zakupem.

autorka: Katarzyna Suś

Autor: Manuela Dunn-Mascetti
Tytuł: Świat wampirów. Od Draculi do Edwarda
Tytuł oryginału: MÁS ALLÁ DEL CREPÚSCULO. Explorando el mundo de los vampiros
Data premiery: 15 czerwca 2010
Kategoria: Popularnonaukowe
Liczba stron: 208
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius
Cena: 36,00 zł