Nowoczesny senior, czyli technika w służbie osobom starszym

Społeczeństwa się starzeją, a młodzi ludzie mają coraz mniej czasu, a nawet ochoty na zajmowanie się członkami rodzin w podeszłym wieku. Chcą mieć z nimi kontakt, pragną być obecni w ich życiu, ale nie w taki sposób, jak to bywało dawniej. Do tego celu częściej wykorzystują najnowszą technologię, a ludzie starsi coraz bardziej to rozumieją. Im także zależy na większej niezależności. Zgadzają się więc na obecność najnowszej techniki w ich życiu.

System teleopieki
przekonuje do siebie coraz większą ilość Polaków. Monitoring personalny pozwala na całodobową dyskretną opiekę nad osobami starszymi lub z ograniczoną samodzielnością życiową. Na pierwszy rzut oka urządzenie przypomina zegarek albo wisiorek. Jego innowacyjność polega jednak na sposobie funkcjonowania. Aby połączyć się z centrum, wystarczy nacisnąć przycisk na urządzeniu. Sygnał przesyłany jest do modemu centralnego zainstalowanego w domu podopiecznego, który automatycznie łączy się z TeleOpieką. System TeleOpieki gwarantuje odbiór każdego przychodzącego połączenia, a jeśli zaistnieje potrzeba, wezwanie odpowiednich służb ratunkowych. Takie rozwiązanie sprawia, że posiadacz urządzenia może skontaktować się z Centrum w dowolnym momencie. Oprócz możliwości manualnego połączenia urządzenie posiada funkcję automatycznych powiadomień. Jest to bardzo przydatne w nagłych sytuacjach, np. gwałtownego spadku tętna, ciśnienia krwi, zaniku funkcji oddechowych czy choćby niepokojącego stężenia CO2 w otoczeniu. Koszty objęcia seniora takim pakietem usług w zależności od ich zakresu to od 50 do 100 złotych na miesiąc. Istnieje także możliwość zainstalowania w domu seniora dodatkowych czujników na przykład czujnika zalania pomieszczenia, zamknięcia drzwi lub upadku.

Innym rozwiązaniem wybieranym głównie przez rodziny, których członkowie dotknięci zostali Chorobą Alzheimera lub demencją. jest usługa GPS
. Pozwala ona na ustalenie gdzie znajduje się użytkownik w danej chwili, a oferowana jest również przez Tele Opiekę.

Jednym z nowszych, choć może mniej udanych rozwiązań, mających zapewnić niezależność ludziom starszym, jest telefon GSM MaxCom Big Button MM500BB. Został on specjalnie dostosowany do potrzeb ludzi w podeszłym wieku. Trzy przyciski M1, M2 i M3, to szybkie skróty do wybranych numerów. Numery można też zapisać długopisem, z tyłu, na kartce. Posiada wystarczająco duże przyciski z wyraźnymi literami i cyframi. Ten telefon ma niestety też swoje wady, ponieważ posiada bardzo małą pamięć –  przechowuje zaledwie 10 połączeń (odebranych, nieodebranych, wybieranych), podobnie jest z ilością sms.

Kolejnym pomysłem majacym ułatwić życie seniorom są sklepy internetowe przeznaczone specjalnie dla nich. Seniorsklep.pl jest pierwszym w Polsce sklepem z produktami dla osób powyżej 50 roku życia. Oferuje między innymi bieliznę rozgrzewajacą, piloty z dużymi przyciskami, a także specjalne domino i karty do gry z dużymi indeksami.

Ludzie młodsi mogą ofiarować starszym członkom rodzin najnowsze zdobycze techniki mające im ułatwić życie, ale i tak nic nie zastąpi spotkania w rodzinnym gronie i prawdziwych kontaktów międzypokoleniowych. Chyba warto o tym pamiętać.

Autorka Joanna Kuc