Necrosis Przebudzenie recenzja książki

Jacek Piekara zdobył serca czytelników przygodami nieprzeciętnego egzorcysty Mordimera Madderina. Teraz ponownie zabiera nas w mrok magii, słodkiej i zabójczej. Co prawda nie spotkamy tutaj pokornego sługi bożego, jednak ciekawych bohaterów nie zabraknie.

Dawno, dawno temu światem rządzili potężni magowie, nekromanci, odprawiający tajemnicze rytuały, składający krwawe ofiary, czerpiący siłę i moc z demonów oraz ze źródła wszelkiej ciemności. W czasie Oczyszczenia zmieciono ich z powierzchni ziemi i ulegli zapomnieiu. Nie wszystkich jednak udało się zgładzić. Część zasnęła, czekając na właściwy moment, by powrócić. Pamięć niektórych skryła się w księgach i przedmiotach magicznych, a dawna moc tylko czeka, aby się przebudzić. Jasny klasztor zwykł wykrywać wszelkie oznaki powracającego zła, czarodziejki zaś otoczono czcią. Czy jednak ich umiejętności wystarczą, gdy mrok postanowi powrócić? (Laptopy poleasingowe )

Autor przedstawia pięć tekstów różnych pod względem treści i formy. Poznajemy słodką i niewinną księżniczkę. Półsierota, nieszczęsne dziewczę, w dodatku pozbawione wzroku. Wkrótce do zamku przybędzie nowa żona króla, to zaś z reguły źle wróży pierworodnym córkom. W innym tekście znajdziemy młodego chłopca, którego los okrutnie doświadcza. Jego ojciec traktuje go jak worek treningowy, matka zaś zwykła wołać o nim „diabelskie nasienie”. Jednak w pewnej jaskini młodzieniec znajdzie coś, co może odmienić jego życie i zapewnić mu spokój, jednak cena będzie wygórowana.  Nie zabraknie też zemsty rodowej możnych i zacnych, którym szczególnie nie przeszkadza mordowanie kobiet i dzieci w imię trwającego od lat sporu.

Wybór między dobrem a złem nie będzie prosty. Piekara nie ułatwi czytelnikowi osądu moralnego. Wręcz przeciwnie: przedstawi poszczególne historie w takim świetle, które zmusza do zastanowienia i przemyśleń.

Nowe wydanie opatrzone jest nową okładką. Zdecydowanie mroczna i przykuwająca wzrok ilustracja jest odbiciem tajemniczych treści. Równie zawiła i niejasna jak wydźwięk opowiadań. Albowiem mamy tutaj zakapturzoną postać skrytą w mroku, a jednak zaopatrzoną w różaniec. Równie ciekawe są ilustracje wewnątrz książki, doskonale oddające nastrój opowiadań.

Jacek Piekara najwyraźniej najlepiej czuje się w formie luźnych opowiadań. Treść poszczególnych tekstów skrajnie się różni, lecz łączy je jedno – zapomniana moc, ukryta wiedza i rządza władzy. Niektóre z nich ujmują swoją pozorną niewinnością, inne zaskoczyć mogą brutalnością i śmiało opisywanymi namiętnościami. Tak czy inaczej, każdy fan twórczości Piekary powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Miłośnicy opowiadań z pogranicza mistycyzmu i magii również powinni być zadowoleni.

autorka recenzji Katarzyna Suś a sponsoruje nas AMSO rent wynajem laptopów

Autor: Jacek Piekara
Tytuł: Necrosis. Przebudzenie
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: maj 2010
Kategoria: fantastyka
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Cena: 33,00