Stara baśń recenzja książki

Stara baśń to doskonałe dzieło o tematyce historycznej, inicjujące cykl powieści historycznych Kraszewskiego. Książka, której akcja została  umiejscowiona w IX wieku, a więc na początku panowania potomków legendarnego Piasta, ma w sobie niewiele treści zgodnych z historią, natomiast dużo jest inwencji pisarza.

Kraszewski świetnie pokazuje sytuację rodzącej się z wolna Polski – mamy do czynienia z buntem ludu przeciw tyranicznej władzy księcia Polan, najsilniejszego plemienia z kraju nad Wisłą, ale i zagrożeniem ze strony graniczącego od północy wojowniczego plemienia Pomorzan. W tle pojawia się też i miłość, nie zawsze kontynuowana w zgodzie z prawem. Wynajem laptopów

Historia jest interpretowana w sposób luźny. Poznajemy od całkiem nowej strony wczesną Polskę, powoli na arenę wkracza również Piast i jego synowie.  Głównym wątkiem fabuły jest próba umocnienia władzy wielkiego kniazia Polan, przeciw czemu nie mogą nie zbuntować się zwykli, prości ludzie. Polska czasów legendarnego założyciela najdłużej panującej w Polsce dynastii, a więc podzielona na wiele „rodzin” zamieszkujących nieliczne i z reguły słabo umocnione grody, stała się łakomym kąskiem dla sąsiadów. Mieliśmy jednak szczęście – najsilniejsze polskie plemię, na czele z kneziami, a więc Polanie, zaczęło dojrzewać do zjednoczenia kraju, bo tylko tak mogliśmy stawić opór wojowniczym sąsiadom.

Stara baśń należy do tego samego formatu, co dzieła stworzone przez Henryka Sienkiewicza czy też Aleksandra Dumasa – z ich książek nie można uczyć się historii, ale za to są świetną lekturą, lekką i wciągającą. Nie ma tu dużo „nudnych”, przydługich i zniechęcających do czytania książek wszelkiego rodzaju opisów, po większej części zapełniających wielkie dzieła.

Polska klasyka jest niedoścignionym wzorem dla próbujących pisać powieści tego typu. Swoją drogą, po Prusie i Gombrowiczu nie znalazł się żaden pisarz piszący prozą, a potrafiący im dorównać.

Powieść doczekała się bardzo dobrej ekranizacji, wyreżyserowanej przez jednego z największych polskich mistrzów filmografii, Jerzego Hoffmana, który zaprosił do współpracy najlepszych, młodych polskich aktorów z Michałem Żebrowskim na czele. Obecnie w Polsce już nie powstają tak wielkie i kasowe produkcje, w których zakocha się niejeden widz nie tylko w kraju, ale na świecie.

Warto zadać sobie pytanie: czy znajdzie się jeszcze w przyszłości ktoś, kto napisze dzieło o podobnej randze co wielcy, dziewiętnastowieczni pisarze? Szczerze mówiąc, bardzo w to wątpię.

Autor tekstu to Andrzej Jaworski

Sponsoruje nas AMSO Rent Wynajem komputerów.

Autor: Józef Ignacy Kraszewski
Tytuł: Stara baśń
Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2009
Kategoria: historyczna- przygodowa
Oprawa: twarda
Liczba stron: 294