Dziewięć żyć Chloe King. Upadła – recenzja książki

Tytułowa bohaterka, Chloe King, jest zwyczajną nastolatką. Niestety (a może staty) pozory mylą. Wszystko zaczyna się w dniu szesnastych urodzin Chloe, podczas których dochodzi do pewnego dramatycznego zdarzenia, które pozbawiłoby zycia każdego przeciętnego człowieka… Ale nie Chloe. Dlaczego? Dziewczna wyposażona jest w zestaw cech typowych dla któw: spryt, zwinność, czujność… Kto ma kota, ten wie najlepiej, z jaką bohaterą może mieć do czynienia. Na tym podobieństwa się kończą.

Nastolatka nie przechodzi żadnej transformacji, nie wyrasta jej ogon ani wibrysy. Od razu pojawia się mnóstwo pytań: jak?, dlaczego? co dalej? Wynajem laptopów

Odpowiedzi na te pytania poznamy stopniowo, razem postępującą fabułą. Historię Chloe King, zapowiedzianą klimatycznym prologiem, odkrywamy powoli, razem z główną bohaterką, by na samym końcu dostać garstkę informacji. Dzięki temu zabiegowi można mieć nadzieję, że kolejne tomy będą tak samo, jeśli nie bardziej, intrygujące i bedą tworzyć spójną całość. To ciekawa opozycja to wielu powieści, których kolejne części to prawie całkowicie różne historie połączone jedynie tymi samymi postaciami.

Język powieści jest bardzo przystępny i prosty, bardzo adekwatny do (mimo wszystko) prostej fabuły, dzięki czemu postaci wypadają autentycznie, a zwroty akcji i elementy fantastyki nie wydają się przerysowane. Dodatkowy atut to subetlny akcent edukacyjny, autorka bowiem sporo zaczerpnęła z mitologii egipskiej.

Pierwszy zarzut to pojawiające się od czasu do czasu poczucie, że gdzieś już kiedyś mogliśmy przeczytać coś podobnego. Powieść, mimo braku wampirów i wiszącej w powietrzu pierwszej miłości, nie wyróżnia się niczym szczególnym, co zapadło by w pamięć na dłużej. Jeśli ktoś liczy na rewolucję, zawiedzie się.

Drugim jest sama Chloe. Aby ją opisać, można użyć takich słów jak: egoistka, niepowiedzialność, rozwydrzenie. Nie każdemu taki charakterek przypadnie do gustu, a wizja kolejnych tomów spędzonych w towarzystwie tej młodej damy może wydawać się męcząca.

„Dziewięć żyć…” to książka łatwa i lekka, w sam raz dla młodzieży lub do poczytania w zatłoczonym autobusie. Fani kotów także powinni być zadowoleni. W opozycji do nich staną wielbiciele Kobiety Kota nawet przy ogromnym wysiłku, nie uda się uniknąć skojarzeń z kultową bohaterką. Chloe King raczej nie zajmie jej miejsca, ale czemu nie dać jej choć szansy spróbować?

autorka recenzji: Sara Osiecka

Sponsoruje nas AMSO Rent wynajem komputerów

Autor: Liz Braswell

Tytuł: Dziewięć żyć Chloe King. Upadła

Wydawnictwo: Filia

Tłumacznie: Bożena Jóźwiak
Liczba stron: 300
Cena: 34,90 zł