Wampiry Hollywoodu recenzja książki

Orsanna Moore jest piękną gwiazdą filmową, królową horroru i posiadaczką 80% udziałów studia filmowego. Co prawda, nigdy nie dostanie Oskara, ale uwielbia swoje życie i niepokoją ja tylko zabójstwa celebrytów, jakie mają miejsce w Hollywood ostatnimi czasy. Bardziej niż śmierć aktorów martwi ją fakt, że były one wampirami, konkretniej osobami zmienionymi przez nią w wampiry. Ktoś najwidoczniej chce wyeliminować krwiopijców z branży.

Peter King jest wywiadowcą, detektywem policji w Beverly Hills. Peter jest doskonałym detektywem, wychowanym w Hollywood i przesiąkniętym jego nastrojem. Drobiazgowe śledztwo zaprowadzi go do Orsanny Moore, celebrytki, w otoczeniu której giną ludzie. Detektyw zastanawia się, czy aktorka i producentka coś ukrywa, czy może wręcz przeciwnie, znajduje się w środku sieci, która powoli i nieubłaganie zaciska się wokół niej. ( Wynajem laptopów)

Powieść „Wampiry hollywood” napisana została z dwóch punktów widzenia. Z jednej strony mamy wersję pięciusetletniej, pewnej siebie wampirzycy, z drugiej strony uczciwego i upartego detektywa. Ich spojrzenie na dane sprawy czy sytuacje niekiedy diametralnie się różnią. Czytelnik może zatem obserwować zestawienie tego co nadnaturalne ze sposobem postrzegania pewnych zdarzeń z punktu widzenia człowieka, mocno osadzonego w współczesnych realiach.

Język jakim pisana jest książka jest przyjemny w odbiorze, a jednocześnie zróżnicowany. Peter i Orsanna wyrażają się w sosób skrajnie różny, inaczej formułują wypowiedzi czy własne przemyślenia. Autorzy zadbali o to, by różnorodności i akcji w książce nie zabrakło.

Sam pomysł wampirów podzielonych na klany, z których każdy posiada oddzielne cechy klanowe zapewne ucieszy czytelników ceniących zarówno RPG -owskie „Wampir: Maskarada”, jak i serial „Więzy krwi” ( Kindred: The Embraced). Podobnie jak w „Błękitnokrwistych” tutejsze wampiry także kochają błysk fleszy i potęgę władzy. Czytelnik nie ma tu jednak do czynienia z nastolatkami, ale z dojrzałymi przedstawicielami tego krwiopijczego gatunku.

Miłośnicy filmów i seriali zapewne ucieszą się z nawiązań, którymi przepełniona książka. Nie zabraknie tutaj wzmianki o tak popularnych serialach jak „Kryminalne zagadki Las Vegas”albo nieco starszych dzieł tpyu „Profiler”, a także bardziej w stylu „Magnum” czy „Dynastii”. Jednocześnie autorzy uwiarygodniają swoją opowieść podpierając się znanymi nazwiskami współczesnych sławnych i bogatych, jak również legend wielkiego ekranu.

„Wampiry Hollywoodu” to doskonały kryminał z wampirami w tle. Z jednej strony czytelnik poznaje świat gwiazd „od kuchni”, z drugiej ma do czynienia z „prawdziwą policyjną robotą”. Ta podwójna narracja jest doskonałym rozwiązaniem dodającym książce smaczku. Zarówno świat wampirów, jak i ludzi przeplata się w dwójnasób. Czytelnik poznaje prawa, którymi żądzą się nieśmiertelni, z drugiej zasady panujące w mieście marzeń i grzechu.

Seryjny zabójca, wampiry, przystojny detektyw i gwiazdy wszechczasów. Oto doskonały kryminał, przeznaczony zarówno dla miłośników dobrej sensacji, jak i fanów „Dni Mroku”.

Autorką recenzji jest: Katarzyna Suś

Witrynę sponsoruje AMSO Rent Wynajem komputerów

Autorzy: Adrienne Barbeau, Michael Scott
Tytuł: Wampiry Hollywoodu
Tytuł oryginalny: Vampyres of Hollywood
Wydawca: Rebis
Kategoria: kryminał
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Liczba stron: 344
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł