Victoria recenzja książki

„Victoria” jest to scenariusz filmowy Cezarego Harasimowicza do filmu o tym samym tytule w formie książkowej. Jednym z głównych i najważniejszych bohaterów dzieła jest Jerzy Kulczycki, tajny agent króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Jana Sobieskiego.

Wielka wojna islamu i chrześcijaństwa toczy się niejako w tle, na czoło bowiem wypływa miłość agenta do młodej niemieckiej arystokratki. Akcja rozgrywa się na ziemiach austriackich Habsburgów, na których napada ogromna armia turecka z zamiarem, po raz kolejny, zdobycia stolicy. Wszystko oczywiście zmierza nieuchronnie do bitwy, której rezultat znamy: wspaniałe i ostatnie, tak duże zwycięstwo polskiego oręża, które na zawsze złamało potęgę turecką. Wynajem laptopów

Już od pierwszych stron powieści z jej kart wieje zwyczajnie nudą, nasz scenarzysta próbuje połączyć w jedno wątki miłosne rodem z Sienkiewicza, szpiegowskie rozgrywki a′la James Bond i opowiastkę o łotrzykach. W innych rękach wyszłaby z tego niezapomniana lektura, niestety Bóg odmówił autorowi geniuszu. Zastanawia mnie jedno – dlaczego nasz największy XVII- wieczny władca doczekał się tak marnej książki o sobie?

Opisywana jako wielkie dzieło osnute wokół Odsieczy wiedeńskiej 1683 roku, od początku zamiast wartką akcją przykuwa uwagę jawnymi błędami historycznymi. Bo jakże nazwać pomylenie dynastii panujących na Krymie? Chanatem krymskim nigdy nie rządzili Osmanowie tureccy, chanowie byli jedynie ich lennikami. Autor myli również hetmanów polskich pod Wiedniem, Opisany w książce Sieniawski nigdy nie był hetmanem wielkim koronnym, został nim dopiero jego syn, i to już w czasach saskich. Kwiatków w stylu: „spojrzał w kamienne jego oczy” czy „Sułtan przymknął powieki tłumiąc myśli” pozwolę sobie nie komentować.

Ten scenariusz był przygotowywany na potrzeby wielkiej produkcji światowej o Odsieczy Wiedeńskiej i zatrzymaniu inwazji tureckiej, po której, warto nadmienić, wielki wezyr Kara Mustafa, dowódca wojsk sułtana, otrzymał zielny sznur, co oznaczało wyrok śmierci. W jednej z głównych ról miała wystąpić znana m.in. z komedii „Nigdy w życiu” Grażyna Wolszczak, prywatnie żona scenarzysty. Produkcji nie udało się, jak na razie, doprowadzić do końca.

W dzisiejszych czasach trudno o dobrą książkę historyczną, napisaną tak, by czytelnik nie zasnął zaraz po jej otwarciu. Właściwie tylko autorzy światowi potrafią stworzyć coś doskonałego, ich powieści mają świetny klimat i są pisane naprawdę przystępnie, oddając tamte chwalebne czasy. Wspomnę tylko, że opisana w tej publikacji wojna była to ostatnia tak ogromna wiktoria.

Ocenianie książki przez krytyków jako wielkiego arcydzieła literatury polskiej, jako napisanej barwnie i lekko, co więcej porównywanie jej do Trylogii Sienkiewicza, wydaje się nadużyciem.

Autor tekstu: Andrzej Jaworski

Witryna sponsorowana przez amso rent Wynajem komputerów

Autor: Cezar Harasimowicz
Tytuł: Victoria
Wydawca: Top Invest
Data wydania: 2007
Kategoria: powiesć historyczna
Oprawa: twarda
Liczba stron: 346