Bajki robotów recenzja książki

Jakoś tak się poskładało w życiu, że zawsze lubiłem czytać. Ale to, że lubiłem, wcale nie oznaczało jakiejś systematyki w doborze lektur. Wręcz przeciwnie, a najmniej w tym względzie miał do powiedzenia system edukacji. Prawdę mówiąc nikt nie potrafił zapanować nad tym co i kiedy czytam. W psychologii wychowawczej istnieje pojęcie doboru odpowiednich lektur do wieku człowieka. W moim przypadku zasada ta zawiodła całkowicie. Być może dzięki temu Bajki robotów Stanisława Lema należą do lektur, do których chętnie wracam.

Rzecz jasna taka sytuacja miała również swoje dobre strony, ale nie w tym rzecz. Bajki robotów Stanisława Lema również zostały wpisane na listę lektur szkoły podstawowej, co było delikatnie mówiąc nieporozumieniem. Dla dziecka w okresie przedszkolnym Baki robotów będą stanowić ciekawą odmianę w świecie dotychczas znanych historii o smokach, księżniczkach, czarodziejach itd. Wymieszane przez Lema wątki baśniowe i typowe dla gatunku fantastyki naukowej, opowiedziane na sposób żartobliwy, będą świetną zabawą. Tym bardziej, że dziecko w okresie „bajkowym” jest w stanie zaakceptować najróżniejsze dziwy, np. magię. Wynajem komputerów

Jednakże później, w okresie szkolnym, nawet użycie w tytule książki rzeczownika liczby mnogiej „bajki” może zniechęcać. Podobnie rzecz ma się z samą formułą opowiadań. Dlatego też część osób na pytanie o twórczość autora Solaris odpowiada „nie lubię Lema” mimo że tak naprawdę o jego pisarstwie nie ma bladego pojęcia. To nawiasem mówiąc clou różnic pomiędzy wykształciuchem a intelektualistą – intelektualista wie coś więcej, niż wydusili z niego na egzaminach.

Twórczość Lema wykreowała nową jakość w literaturze fantastyczno – naukowej. Wprowadziła jako niezbędne elementy realizm i prawdopodobieństwo zdarzeń wynikające z obecnego stanu wiedzy i zaawansowania rozwoju nauk. Mówiąc w skrócie – fantastyka jako literatura stała się w pełni naukowa. Dlatego tak skrajnie odcina się na tle całego zalewu space – opery. I dlatego tak mało rzeczywiście dobrej literatury fantastyczno naukowej – do jej tworzenia potrzebna jest bowiem ogromna wiedza i erudycja naukowa, przy czym rzecz jasna talent pisarski jest równie ważny. Tak wysoko ustawiona przez Stanisława Lema poprzeczka przyniosła mu międzynarodową popularność. Ale zarazem dla całej rzeszy pisarzy „przełamujących” w fantastyce literacki kanon lemowski (np. Rafał A. Ziemkiewicz czy Andrzej Sapkowski) stała się wyznacznikiem minimalnego poziomu twórczości literackiej. I to widać, prawda?

Jednakże Stanisław Lem pozwalał sobie również na literackie żarty. To obok Dzienników gwiazdowych przede wszystkim Bajki robotów. Co jednak mogą dorosłemu zaoferować spisane w 1964 r. bajki w konwencji robotyczno – technologicznej? Poza całą serią zabawy techniką i jej możliwościami odnajduje… obraz swojej rzeczywistości, tyle że nieco przyjemniejszy. Spotka całą gamę niesympatycznych typów, których ma na co dzień. Różnica polega na tym, że Lem kpi sobie z nich ile wlezie. To robiący karierę na podkładaniu świni współpracownik, zawistny naukowiec, żądny władzy polityk czy rozważania o zagrożeniach osiągnięcia ideału. I choć sposoby, jakimi postaci Bajek robotów starają się osiągnąć swoje cele bywają komiczne czy wręcz absurdalne, to śmiejąc się z nich wetujemy sobie z nawiązką własne porażki czy problemy.

 

Innymi słowy w przypadku dorosłych o odbiorze Bajek robotów decydują negatywne doświadczenia życiowe. Zresztą, co kto odczyta w tej książce – to już jego sprawa. Proponuję sprawdzić samemu.

 

Autor: Michał Nawrocki

Witrynę sponsoruje AMSO Rent Wynajem komputerów

Autor: Stanisław Lem
Tytuł: Bajki robotów
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2007
Kategoria: dla młodzieży, science fiction
Liczba stron: 158
Okładka: broszurowa