Nirvana. Prawdziwa historia recenzja książki

„Nirvana. Prawdziwa historia” to książka autorstwa Everetta True, brytyjskiego dziennikarza, pasjonata oraz fana Nirvany. True opisuje w niej historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych i popularnych zespołów rockowych lat 90. Nie skupia się jedynie na Kurcie Cobainie i jego samobójczej śmierci, ale dokonuje oceny całego zespołu oraz obala mity, które nieustannie są źle interpretowane. Everett to nie tylko dziennikarz, ale również przyjaciel zespołu. Jako jedyny przedstawiciel świata mediów został wpuszczony do domu Kurta po jego śmierci.

Szczerze powiedziawszy, biorąc książkę do ręki nie wiedziałam czego spodziewać się po jej zawartości. Znałam tylko historyjki o Nirvanie, ale biografii samego zespołu nie. Lektura przyjemnie zaskakuje, bowiem okazało się, że Everett True nie podaje suchych faktów o zespole, ale relacjonuje wydarzenia z nim związane, niejako pełni rolę narratora, podczas gdy na kartach książki uwiecznione są wypowiedzi ludzi pochodzących z otoczenia Nirvany, wywiady oraz rozmowy telefoniczne. True opisuje jak wyglądało prawdziwe życie legend rocka. Nie skupia się jedynie na Kurcie i Kristcie, ale analizuje i interpretuje środowisko muzyczne lat 80. i 90., gdzie królował rock, punk, metal oraz scena grunge′u.

Dzięki trzecioosobowej narracji Everetta, czytelnik zatapia się w świat muzyki i z zapartym tchem czyta kolejne strony. Tak jak wcześniej wspomniałam, „Nirvana. Prawdziwa historia” to nie tylko opowieść o Kurcie Cobainie – autor opisuje całe środowisko, w którym muzyk wychował się i grał w czasach swojej muzycznej chwały. Książka obnaża środowisko show-businessu, funkcjonowanie wytwórni płytowych, ludzi otaczających Nirvanę. True odpowiada na takie pytania jak: dlaczego Cobain popełnił samobójstwo, co wniósł do jego życia związek z Courtney Love, dlaczego zespół stał się popularny, jaki był Krist?

To książka o Nirvanie. Muszę sobie o tym stale przypominać. Nirvana. Zespół powstał w połowie lat 80., w Aberdeen w stanie Waszyngton. Założyli go dwaj szkolni kumple, Kurt Cobain i Krist Novoselic – z nudy i miłości do muzyki” – Everett True.

Mogłoby wydawać się, że Nirvana była jedynym zespołem, który rozumiał koncepcję rock&rolla. Spontaniczność i naturalność. Sex, drugs and rock&roll – to hasło kultywowane było przez dwójkę chłopaków, którzy postanowili zmienić swoją nie usłaną różami rzeczywistość. Autor opowiada trudną historię zespołu, który powstał z niczego a doszedł do bram chwały. Po przekroczeniu pewnej ilości przeczytanych stron, czytelnik zatrzymuje się, aby wpaść w zadumę nad tym, ile kłód pod nogi mają rzucani ludzie, którzy chcą osiągnąć sukces i jak szybko młody człowiek może wpaść w szpony własnej autodestrukcji.

Generalnie książka może być trudna w odbiorze dla kogoś, kto nie zna historii Nirvany. Pojawia się w niej wiele nazwisk, miejscowości, nazw czy dat, a to może sprawiać trudności tym, którzy biografiami i historią muzyki dopiero zaczynają się interesować. Odwrotnie jest w przypadku „świadomych” czytelników, którzy znają scenę muzyczną lat 80. i 90., a ponadto mają wiedzę na temat Nirvany. Książka wtedy nabiera głębszego sensu i pozwala nabrać dystansu do treści. Everett True nie skupia się tylko na zespole, ale w dużej mierze odkrywa grunge lat 90., co dla niedoinformowanych może sprawiać trudność.

Zamknij się. Zamknij się. To książka o Nirvanie. Dajmy spokój plotkom i anegdotom. Prywatne zapiski powinny takimi pozostać. Nie przyszło ci nigdy o głowy, że w centrum tego wszystkiego jest człowiek? Że nie wszystko trzeba upubliczniać? Po co gadać o spiskach, narkotykach, kłótniach, wyzysku. Nirvana była zespołem. Zajebistym koncertowym bandem, któremu pomogła wytrawna, radiowa produkcja i błękitne, chłopięce oczy wokalisty. Cała reszta jest nieistotna. Posłuchaj ich muzyki – po prostu posłuchaj.” – Everett True.

Książka jest świetną opowieścią o Nirvanie, o tym jacy byli i co przeżyli. Autor pozwala czytelnikowi poczuć emocjonalny związek z zespołem, chce aby czytelnik poczuł się jednym z chłopaków – tajemniczych, zbuntowanych, pełnych rozterek i radości. Lektura pozwala również na poznanie muzycznej sceny USA lat 80. i 90. „Nirvana. Prawdziwa historia” jest bardzo cenną lekcją o Nirvanie, którą Everett udziela nam w zamian za chwilę zadumy i refleksji o tym, co naprawdę ważne. Żywy i wartki język narracji pozwala nam wtopić się w świat muzyki, by następnie wstać i zaśpiewać „Smells like teen spirit”.

Witryna utrzymana dzięki AMSO Rent Wynajem komputerów.

Tytuł: Nirvana. Prawdziwa historia

Autor: Everett True

Wydawnictwo: IN ROCK

Data premiery: październik 2008

Kategoria: Biografie

Liczba stron: 576

Oprawa: Miękka

Cena: 49,90 zł

Autor: Katarzyna Charzewska