Galaktyka języka Internetu recenzja książki

Już dawniej napisano o przełomowym momencie dla słowa pisanego, jakim było wynalezienie i rozpowszechnienie druku. Zrobił to Marshall McLuhan w „Galaktyce Guttenberga”. Joanna Wrycza w swojej książce nie raz i nie dwa powołuje się i opiera właśnie na tym autorze. Można to zauważyć chociażby w tytule. „Galaktyka języka Internetu” – brzmi znajomo nieprawdaż?

Tak jak McLuhan zajął się punktem zwrotnym dla słowa pisanego, którym była prasa drukarska, tak Joanna Wrycza przeanalizowała zjawisko nowsze i mające jeszcze większą skalę – nieprawdopodobnie szybki rozwój Internetu.

Publikacja „Galaktyka języka internetu” jest zbiorem jedenastu esejów na temat różnych form wypowiedzi pisanych spotykanych w Internecie. Są one porównywane z klasycznymi formami, znanymi jeszcze z epoki papieru. Analizowane są blogi, emaile czy choćby  recenzje internetowe. Zestawiono je przykładowo z listem romantycznym oraz dziennikami.

Ta konfrontacja wypadła niezwykle ciekawie i osobę, która przeczytała sporo książek i używa komputera na co dzień, z pewnością zainteresuje. Zresztą i bez konfrontacji sam temat jest niezwykle ciekawy i przede wszystkim – nowoczesny.

Coraz szerzej dostępny Internet jest motorem napędowym dla mediów elektronicznych, które czasem zaczynają walczyć ze swoimi papierowymi konkurentami. Dziś drukowane czasopismo ma realnego konkurenta w portalu internetowym, a dziennikarze obydwu z nich mają możliwość zarabiania podobnych sum pieniędzy.

Komputery prą do przodu nieprzerwanie. Dlatego też cieszę się, że powstają takie publikacje jak dzieło Joanny Wryczy. Wystarczy spojrzeć na samą bibliografię, która zajmuje niemal 5 stron i zawiera  różnorodne pozycje. Rzut oka na niektóre z nich wystarczył mi, aby był absolutnie pewnym, że autorka dobrze przygotowała się do swojego zadania.

„Galaktyka języka Internetu” nie nudzi. W takich publikacjach jest to niezwykle ważne, bo czasem nawet najciekawszy temat można spalić pisząc nudno, sucho i bezbarwnie. Tutaj całe szczęście autorka stanęła na wysokości zadania i dostarczyła  książkę ciekawą, specjalistyczną  i jednocześnie całkiem łatwą w odbiorze.

Jeśli interesuje coś więcej niż tylko korzystanie z Internetu, to jest to idealna pozycja. Książka może zmienić pogląd na kilka spraw i przedstawić Internet z punktu widzenia nieco innego niż ma zwykły użytkownik. Warto do niej zajrzeć, warto też zastanowić się nad wykorzystaniem jej jako pozycją w bibliografii na pracę dyplomową, bo tematykę przedstawiono wyjątkowo rzetelnie.

Książkę „Galaktyka języka Internetu” można wygrać w konkursie organizowanym wspólnie z wydawnictwem Novae Res.

Autor: Joanna Wrycza
Tytuł: Galaktyka języka Internetu
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 176
Cena: 29 zł
oprawa miękka

Autor tesktu Rafał Hryniewski

Witryna StacjaKultura.pl jest utrzymana dzięki AMSO Komputery Warszawa