Nostalgia anioła recenzja książki

I uwielbiany zapach skunksa roztaczający się po ekskluzywnym niebie Susie Salmon.

Susie, czternastoletnia uczennica gimnazjum, nie znalazła się w niebie z wyboru. Kiedy szóstego grudnia wracała w swoich ekstrawaganckich żółtych dzwonach do domu ze szkoły, nie spodziewała się, że za kilka godzin trafi do krainy wiecznego szczęścia. Do krainy, gdzie każde jej życzenie – poza jednym – spełni się w mgnieniu oka. Susie mogła mieć wszystko – od domu-bliźniaka przez czasopisma o modzie, na okładkach których widniała jej postać, aż po akcent, który mogła sobie wybrać z dowolnego miejsca na świecie. Mogła całymi dniami jeść lody miętowe, huśtać się ze swoją niebiańską współlokatorką czy spoglądać z altanki na życie bliskich, którzy pozostali na Ziemi. Sama jednak nie mogła tam wrócić.

Susie Salmon obserwowała niegasnącą nadzieję i wiarę rodziców w jej odnalezienie. Spoglądała na ból siostry, która codziennie musiała zmierzać się w szkole z szeptami, uwagami i mniej lub bardziej szczerymi wyrazami współczucia. Obserwowała trzyletniego brata pytającego wciąż o jej nieobecność i próby rodziców wytłumaczenia mu czym jest śmierć. Patrzyła także na nieporadnych funkcjonariuszy policji, którzy usiłowali znaleźć jej ciało i mordercę. Przede wszystkim zaś musiała spoglądać na swojego oprawcę, który wiódł beztroskie życie patrząc przez okno na wychodzące ze szkoły potencjalne ofiary, a który jednocześnie przez rozmawiających z nim policjantów został uznany za „niegroźnego dziwaka”. Dziwak ten, o czym wiedziała tylko ona, był gwałcicielem nastoletnich dziewczynek, mordercą kobiet, dzieci i zwierząt. Był jej katem, który po dokonaniu gwałtu zabił ją z zimną krwią, tnąc jej ciało na kawałki, by nazajutrz złożyć kondolencje jej ojcu.

Książka napisana przez Alice Sebold jest nie tylko opowieścią o rodzinnej tragedii, ale i piękną podróżą do wspomnień bohaterki. Jest pokrzepieniem dla każdego, kto utracił bliską sercu osobę, dając świadectwo, że czas rzeczywiście leczy rany. Autorka ukazuje nam losy rodziny Salmonów do ośmiu lat po brutalnym morderstwie – razem z nimi przeżywamy śmierć córki i siostry, szukamy dowodów, które rzucą cień podejrzeń na sąsiada i razem z nimi oswajamy się z brakiem Susie. Z każdą kolejną stroną powieści obserwujemy jak jej rodzina i przyjaciele uczą się żyć na nowo, często błądząc. Patrząc z nieba wraz z Susie obserwujemy kłótnie, zdradę, romanse, dorastanie, które na dłużej bądź krócej goszczą w jej rodzinie. Obserwujemy życie, które toczy się dalej pomimo braku bohaterki, ale z wyraźnie odczuwalną jej obecnością. W końcu – patrzymy na bezradność dziewczyny, która nie może pocieszyć czy ostrzec bliskich, która nie może wskazać im mordercy zadręczając się własną bezsilnością.

„Nostalgia anioła” pomimo że koncentruje się wokół osoby Susie, pełna jest także barwnych, drugoplanowych bohaterów. I tak odnajdziemy tu ekscentryczną staruszkę – alkoholiczkę, a’la medium z zapędami homoseksualnymi, policjanta-podrywacza czy urodzonego w Indiach nastolatka, który przychodzi do szkoły w smokingu. Wszystko to okraszone jest pierwszymi pocałunkami, pierwszym młodzieńczym seksem, pierwszą zdradą, a więc doświadczeniami, których nie mogła zaznać przed śmiercią Susie. Ale czy przeżycie tego po śmierci nie jest możliwe?

Alice Sebold prezentuje nam piękną opowieść o miłości, nadziei, sprawiedliwości, pamięci i dorastaniu. I choć punktem wyjścia jest bestialskie morderstwo, powieść ta – ostrzegając jednocześnie przed naiwnością – i bawi, i wzrusza. Dostarcza czytelnikowi cały wachlarz emocji – od radości i rozbawienia, przez złość i podniecenie, aż po wzruszenie i satysfakcję. Ukazuje także różnorodność ludzkich postaw wobec tragedii, która przydarzyła się zwykłej, przeciętnej rodzinie. Przedstawia jej przyjaciół, którzy w milczeniu zabierali do siebie trzyletniego Buckley’a czy podrzucali na ich ganek ciasto, mające zasygnalizować, że pogrążona w żałobie rodzina nie pozostała sama. Ale byli także tacy, którzy odwracali głowy i unikali towarzystwa zdziwaczałej z żalu oraz tęsknoty rodziny.

Warto zauważyć, że  Alice Sebold jako nastolatka padła ofiarą brutalnego gwałtu. Wydarzenie to zapewne wpłynęło na jej wrażliwość, którą przelała na karty swojej debiutanckiej powieści. Ta książka przez wiele miesięcy zajmowała czołowe miejsca na listach bestsellerów wielu krajów, stając się światową sensacją wydawniczą (pamiętajmy, że powieść miała premierę w 2002 roku, kiedy pisarze rzadko umieszczali swoich bohaterów w zaświatach).

Nie ulega wątpliwości, że warto sięgnąć po  pozycje, które wywołały w społeczeństwie poruszenie czy były rekomendowane na łamach prestiżowych czasopism, by samodzielnie ocenić dany ‘bestseller’. Mnie „Nostalgia anioła” nie rozczarowała, choć osobiście wydaje mi się przesadne nazywanie jej „bestsellerem”. Polecam ją zatem jako napisaną z wyczuciem, wartą przeczytania książkę.

Autor: Marta Kalinowska

Sponsorem bloga jest AMSO Rent Wynajem komputerów.

Autor: Alice Sebold
Tytuł: Nostalgia anioła
Tytuł oryginalny: The Lovely Bones
Wydawca: Albatros
Data wydania: 2010
Kategoria: obyczajowa, fantasy
Ilość stron: 368
Oprawa: broszurowa
Cena: 26,00