Upadek Lucyfera recenzja książki

Kobieta była dziennikarką telewizji Chrześcijańskiej. W swojej pierwszej księdze z trylogii „Kroniki Braci” pragnie ukazać swoją wizję buntu i upadku aniołów.

„Upadek Lucyfera” na szczęście nie ukazuje tylko wojny pomiędzy aniołami. Historia zaczyna się bowiem od dokładnego opisu zastępów aniołów oraz boskiego planu stworzenia świata. Niestety, bardzo szybko pojawia się zgrzyt. Nie podoba mi się bowiem ukazanie dzieła stworzenia w tej powieści, gdyż jest ono zbyt ludzkie. Zbyt ziemskie. Niebo zostało bowiem opisane za pomocą ludzkich przedmiotów. Nie ma więc tego magicznego pierwiastka, który bez wątpienia występuje w „Boskiej Komedii” Dantego. Oczywiście jest to marne porównanie, gdyż dzieło włoskiego twórcy jest tak wybitne, jakby było nieziemskie.  Zaś „Upadek Lucyfera”  jest dla ludzi mocno stąpających po ziemi. Warto jednak zaznaczyć, że opisy są naprawdę szczegółowe i plastyczne. Widać w nich erudycję autorki i za to należą jej się ogromne brawa.

W dziele ciekawie została opisana historia powstania świata. Boski plan jest tutaj dosyć logiczny i powinien spodobać się racjonalistom. Został bowiem przedstawiony koncepcja zwana ewolucjonizmem teistycznym. Wszystko bowiem, co występuje na ziemi ma swoje odbicie w matematyce, chemii etc. Te dziedziny Anioły znały już przed powstaniem człowieka. Tak więc, ludzkie wynalazki nie są niczym nowym.

Autorka skupia się głównie na trzech postaciach aniołów. Lucyfera, który jest piękny, mądry, pewny siebie, dumny oraz charyzmatyczny. Postać anioła Michała charakteryzuje się skrytością i topornością. Gabriel, trzeci z braci, ukazany jest jako naiwny, pełen miłości anioł.  Każdy z nich interesuje się tym, co go najbardziej fascynuje. Niestety, ponownie pojawia się problem, który zaistniał na początku. Aniołowie są zbyt ludzcy. Często bowiem zmieniają zdanie, są kapryśni  i interesują się wybranymi przez siebie dziedzinami.  Niemniej żyją wiecznie i to ich odróżnia od nas.
W tym momencie chciałby się wspomnieć o zakończeniu, które jest dosyć zaskakujące i może tyle wystarczy…

W Polsce książkę wydało wydawnictwo Inny Świat i trzeba przyznać, że dołożyło ono wielkich starań, aby pozycja ta wyglądała naprawdę cudnie. Okładka jest  mistyczna i intrygująca. Strony zaś zostały przyozdobione sygnaturą. Dodatkowo na niektórych z nich pojawiły się ładnie wykonane znaki graficzne, które dodają splendoru publikacji.

W książce nie uświadczymy również błędów językowych oraz literówek. Świadczy to bardzo dobrze o wspomnianym wcześniej wydawnictwie.

„Upadek Lucyfera” to bardzo dobra książka. Nie jest kontrowersyjna, bo nie miała taka być.  Autorka nie pragnie zdobyć sławy obalając mit o upadku aniołów. Mamy tutaj styczność z bardzo dobrze napisaną historią, którą warto przeczytać, aby poznać inny punkt widzenia. Mimo tego, że jest to powieść bardzo bliska ludzkiemu gatunkowi przypomina nam o sprawach, które nie raz poruszyły moje i Twoje serce.

Sponsor witryny AMSO Laptopy poleasingowe warszawa.


Autor:
Wendy Alec
Tytuł: Upadek Lucyfera
Wydawnictwo: Inny Świat
Data wydania: 2007
Ilość stron: 302
Oprawa: miękka