Wywiad z Wampirem recenzja książki

Historia to opowieść przedstawiająca losy Louis de Pointe du Lac, który postanowił on,  opowiedzieć dziennikarzowi historię swojego życia. Niemniej jednak,  nie takiego jak chociażby David Copperfiled, ale życia zupełnie innego – wampirzego. Na samym początku, redaktor nie chce w to wszystko uwierzyć, ale fakty oraz sztuczki, które ukazuje mu Louis, sprawiają, że jego wątpliwości powoli się rozwiewają. Opowieść, zaczyna się przeszło dwieście lat temu i kończy w obecnych czasach. Na samym początku poznamy Lestata, który zapatrzony w urodę Louisa (pamiętajmy, że nocne stworzenia odczuwają inaczej piękno),  przemieni go w wampira. Dodatkowo,  z czasem ich grono się powiększy o jeszcze jedną osobę. Będzie nią dziewczynka o imieniu Klaudia. Właśnie pod jej przewodnictwem,  Louisowi uda się odłączyć od Lestata , by razem z wampirzym dzieckiem uda się do XVIII wiecznej Europy. Tam czekają na nich kolejne przygody.

Fabuła książki w kilku zdaniach,  musi być oczywiście wielkim skrótem i tak jest również w tym przypadku. Na dobrą sprawę,  wiele wątków pominąłem, ale to dzieło po prostu powinno się przeczytać. Po pierwsze,  dlatego, że posiada dosyć ciekawą koncepcję – forma wywiadu z wampirem. Oczywiście, nie jest to dobrze znany z gazety wywiad. Właściwie,  dziennikarz w całej książce zada może z dwa, trzy pytania. Większość to opowieść Louisa, która jest naprawdę niezwykle barwna. Autorka, doskonale przedstawia ówczesny czas w Nowym Orleanie i Europie, poza tym nie zapomina również o przemianach cywilizacyjnych i wynalazkach. To bardzo ważne, gdyż osadzanie historii w kanonach XVIII wieku i dalej, powinno zawierać takie wątki. Prócz tego,  warto wspomnieć o manierach, słowach i życiu tych wampirów. To nie są już latające nietoperze, które myślą tylko i wyłącznie o krwi. Każdy z nich, tak jak ludzie, ma własny charakter. Przykładem może być tutaj porywczy Lestat, który jest kontrastem dla melancholijnego Louisa. Warto również wspomnieć, że z biegiem czasu każdy wampir staje się mocniejszy i rodzą się w nim nowe moce – np. czytanie w myślach.

Sposób bycia, o których wspomniałem, to również pełna kurtuazja wampirzych panów z tamtej epoki. Wytworny strój, ukłony, komplementy, a na koniec uwiedzenie danej osoby i wypicie jej krwi. Wszystko do osiągnięcia , dzięki niesamowitej aurze, która otacza każdego z wampirów. Nienaganna sylwetka, ciało, strój – to wszystko musi działać na ludzi ,a przede wszystkim  pewność siebie dzieci nocy. Cała ta otoczka sprawia, że wspaniale wpasowują się oni w społeczeństwo. Dzięki temu,  historia staje się jeszcze bardziej prawdziwa, a co za tym mogła się stać naprawdę. Kto wie, może się działa i dzieje?

Warto również wspomnieć,  o dość ładnym i zgrabnym słownictwie. Bohaterowie, dosyć często będą wypowiadać słowa z okresu kolonizowania Luziany, dzięki temu wzbogacimy swój język, a poza tym historia staje się jeszcze bardziej naturalna. Poza tym, cała opowieść jest napisana miękko. Nie ma mowy o nudzie, czy też jakiś przestojach. Po prostu, czyta się ją od początku do końca z zapartym tchem, a historia z każdą kartką jeszcze bardziej wciąga nas w wir tego wszystkiego, aż chce się przeczytać, co będzie dalej.

Wywiad z Wampirem jest moim zdaniem całkowitym oderwaniem od kanonów. Czułe na piękno, wysublimowane i żyjące pośród ludzi dzieci ciemności , są jak prawdziwe, a ich problemy stają się naszymi problemami. Wieczne piękno, siła i wiele innych wspaniałości jeszcze nigdy tak nie kusiły jak tutaj. Należy się tylko spytać, czy to fikcja literacka, czy może prawda? Wierzcie w co chcecie…

Autor: Anne Rice
Tytuł: Wywiad z wampirem
Tytuł oryginalny: Vampire Chronicles: Interview with the Vampire
Wydawnictwo:  Rebis
Kategoria: horror, dramat
Data wydania:  kwiecień 2007
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka

Materiał pochodzi z portalu StacjaKultura.pl. Blog jest upamiętnieniem tekstów, które były tam publikowane i powstał dzięki AMSO Komputery poleasingowe.