27-11-2010
AAA |
Ocena: 5  2 głosów
Bractwo dobrej śmierci, Wyspiański i okno papieskie
4 grudnia 2010 roku w auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbędzie się konferencja o klasztorze Franciszkanów. Będzie mowa o bractwie dobrej śmierci i o dziełach Wyspiańskiego, o księżnej Salomei, służącej Anieli i oknie papieskim.

A. Zając
"Klasztor Franciszkanów w Krakowie" to druga z cyklu konferencji naukowych "Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja", których celem jest prezentacja i ocena wkładu środowisk zakonnych na ziemiach polskich w szeroko rozumiane życie społeczne.

Klasztor Franciszkanów w Krakowie jest jedynym na ziemiach polskich, w którym nieprzerwanie od XIII wieku żyje wspólnota braci od św. Franciszka z Asyżu. Miejsce bogate jest w dzieła artystyczne najwyższej klasy, znajdują się tu bowiem m.in. średniowieczne freski na krużgankach i secesyjny słynny witraż „Bóg Ojciec - Stań się” Wyspiańskiego, galeria portretów biskupów krakowskich i stacje monumentalnej drogi krzyżowej Mehoffera, gotycki cudowny obraz Smętnej Dobrodziejki Krakowa oraz kwiecista i gwiezdna polichromia Wyspiańskiego i Popiela.

Przy bazylice od 1595 roku działa Arcybractwo Męki Pańskiej zwane też bractwem dobrej śmierci, a pod koniec XIX wieku powstało również Bractwo Matki Bożej Bolesnej. Od XVI do końca XVIII wieku gromadzili się tu mieszkający w Krakowie Włosi, tworząc Bractwo św. Jana Chrzciciela Narodu Włoskiego. W świątyni znajdują się relikwie bł. Salomei i bł. Anieli Salawy, sarkofag księcia Bolesława Wstydliwego oraz kopia Całunu Turyńskiego.

W bazylice franciszkanów modlił się często kard. Karol Wojtyła, który jako papież nawiedził to miejsce trzykrotnie: spotykając się z chorymi, słuchając koncertu oraz przychodząc do grobu beatyfikowanej Anieli Salawy. Franciszkański plac przed świątynią przeszedł do historii miasta jako miejsce niezwykłych spotkań z Janem Pawłem II, który pojawiał się w sławetnym "oknie papieskim" pałacu arcybiskupów krakowskich.

Do udziału w konferencji zaproszeni są nie tylko naukowcy i studenci związani z jej tematyką, ale wszyscy, którym bliska jest franciszkańska świątynia, oraz ci, którzy chcieliby ją dopiero poznać.

Organizatorami wydarzenia są: Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, Instytut Studiów Franciszkańskich, Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz Sekcja Duchowości Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Program konferencji można znaleźć TUTAJ 

wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najnowsze zdjęcia
Najczęściej czytane
ART AP-T01 to słuchawki komputerowe, jednak nietypowe, bo dla najmłodszych. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci powyżej 3 roku życia. Nie da się ich zniszczyć, a poziom głośności jest ograniczony do 85 dB.  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2016 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.