18-10-2009
AAA |
Ocena: 5  1 głosów
Akceptacja samego siebie: dlaczego jest tak ważna?
Akceptacja samego siebie... jednym przychodzi łatwo, drugim natomiast bardzo trudno. W dzisiejszym świecie, gdzie zalewają nas różne obrazy osób wręcz idealnych: pięknych, zgrabnych tudzież szczęśliwych, czasami bardzo ciężko jest się odnaleźć.

fot. StacjaKultura.pl

Oglądając przemowy „ludzi sukcesu”, zastanawiamy się: „co oni w sobie mają, że potrafią tak pięknie i mądrze mówić, przy czym się nie stresują?”. Często jednak zapominamy o tym, jak ważną rolę pełnią w ich życiu specjaliści od public relations czy graficy, sprawujący pieczę nad ich zdjęciami, które niekiedy dalece odbiegają od tego, jak w rzeczywistości wyglądają.

Nie ulega wątpliwości - akceptacja samego siebie jest bardzo ważna nie tylko dlatego, że poprawia naszą percepcję świata, czyniąc ją znacznie bardziej optymistyczną. Przydaje się w kontaktach interpersonalnych w szkołach, na uczelniach, wśród znajomych, ale również w pracy. Człowiek pewny siebie zyskuje szacunek w oczach innych, przy czym każdy liczy się z jego zdaniem.

Jakie cechy przejawia człowiek, który w pełni siebie akceptuje? Co sprawia, że tak się dzieje? Dla niektórych może się to zdawać oczywiste: „po prostu solidaryzuje się z samym sobą, ze swoim wyglądem oraz cechami charakteru”.

Warto jednak poznać jedenaście cech człowieka akceptującego siebie, być może niektórym z Was się to przyda na drodze „poszukiwania własnego ja”.

Człowiek o silnej samoakceptacyjnej postawie przejawia następujące zachowania:
(Hamachek, 1971r.)

1. Mocno wierzy w pewne wartości i zasady, przy czym gotów jest ich bronić nawet wbrew stanowczej opinii grupy. Czuje się jednak na tyle pewnie, że potrafi je zmienić, jeżeli nowe doświadczenia oraz dowody wykażą, że był w błędzie.

2. Jest zdolny postępować według własnego rozeznania, bez przesadnego poczucia winy tudzież nie żałując tego, co zrobił, nawet jeżeli inni to skrytykują.

3. Nie traci czasu na rozmyślanie na temat tego: co będzie, co się kiedyś zdarzyło albo co się właśnie dzieje.

4. Mocno wierzy w to, że potrafi dać sobie radę nawet w obliczu błędów i niepowodzeń.

5. Czuje się równy innym jako człowiek - ani lepszy, ani gorszy - niezależnie od różnic w poszczególnych zdolnościach, pochodzenia społecznego czy postawy innych wobec niego.

6. Przyjmuje za naturalne, że dla innych jest interesujący oraz wartościowy - przynajmniej dla tych, których towarzystwo sobie wybiera.

7. Potrafi przyjmować pochwały bez pozorów tzw. fałszywej skromności i komplementy bez najmniejszego poczucia winy.

8. Opiera się próbom zdominowania swojej osoby.

9. Jest otwarty na nowe pomysły i nie ukrywa, że porusza go szeroki krąg impulsów oraz pragnień: od złości do kochania, od smutku do szczęścia, tudzież od głębokiej urazy do pełnej akceptacji.

10. Potrafi szczerze się cieszyć bardzo rozmaitymi zajęciami, typu: praca, zabawa, twórcze wyrażanie siebie, ludzkim towarzystwem i próżnowaniem.

11. Cechuje się wrażliwością na potrzeby innych ludzi, na panujące zwyczaje, przy czym doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie może być szczęśliwy kosztem innych ludzi.


wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najczęściej czytane
Tove Jansson, fińska ilustratorka i pisarka, znana na całym świecie dzięki opowieściom o Muminkach, obchodziłaby dzisiaj swoje setne urodziny. >>

W tym roku mocnymi kandydatami do zdobycia literackiej Nagrody Nobla byli mężczyźni. Haruki Murakami znów nie miał szczęścia, podobnie jak typowany do wygranej kenijski pisarz Ngugi wa Thiong′o. Triumf święci Francuz, Patric Modiano. Félicitations! >>

...czyli pochwała autobiografii. "Wyznania poobijanego jeźdźca" zostały uhonorowane Nagrodą Literacką Nike 2014! >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji!  >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji! >>

"Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carolla zostanie wytatuowana - fragment po fragmencie - na ciałach 2,5 tysiąca ludzi. To pomysł na kampanię promocyjną firmy Litographs produkującej gadżety inspirowane literaturą. >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji!  >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji!  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2015 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.