18-10-2009
AAA |
Ocena: 5  1 głosów
Akceptacja samego siebie: dlaczego jest tak ważna?
Akceptacja samego siebie... jednym przychodzi łatwo, drugim natomiast bardzo trudno. W dzisiejszym świecie, gdzie zalewają nas różne obrazy osób wręcz idealnych: pięknych, zgrabnych tudzież szczęśliwych, czasami bardzo ciężko jest się odnaleźć.

fot. StacjaKultura.pl

Oglądając przemowy „ludzi sukcesu”, zastanawiamy się: „co oni w sobie mają, że potrafią tak pięknie i mądrze mówić, przy czym się nie stresują?”. Często jednak zapominamy o tym, jak ważną rolę pełnią w ich życiu specjaliści od public relations czy graficy, sprawujący pieczę nad ich zdjęciami, które niekiedy dalece odbiegają od tego, jak w rzeczywistości wyglądają.

Nie ulega wątpliwości - akceptacja samego siebie jest bardzo ważna nie tylko dlatego, że poprawia naszą percepcję świata, czyniąc ją znacznie bardziej optymistyczną. Przydaje się w kontaktach interpersonalnych w szkołach, na uczelniach, wśród znajomych, ale również w pracy. Człowiek pewny siebie zyskuje szacunek w oczach innych, przy czym każdy liczy się z jego zdaniem.

Jakie cechy przejawia człowiek, który w pełni siebie akceptuje? Co sprawia, że tak się dzieje? Dla niektórych może się to zdawać oczywiste: „po prostu solidaryzuje się z samym sobą, ze swoim wyglądem oraz cechami charakteru”.

Warto jednak poznać jedenaście cech człowieka akceptującego siebie, być może niektórym z Was się to przyda na drodze „poszukiwania własnego ja”.

Człowiek o silnej samoakceptacyjnej postawie przejawia następujące zachowania:
(Hamachek, 1971r.)

1. Mocno wierzy w pewne wartości i zasady, przy czym gotów jest ich bronić nawet wbrew stanowczej opinii grupy. Czuje się jednak na tyle pewnie, że potrafi je zmienić, jeżeli nowe doświadczenia oraz dowody wykażą, że był w błędzie.

2. Jest zdolny postępować według własnego rozeznania, bez przesadnego poczucia winy tudzież nie żałując tego, co zrobił, nawet jeżeli inni to skrytykują.

3. Nie traci czasu na rozmyślanie na temat tego: co będzie, co się kiedyś zdarzyło albo co się właśnie dzieje.

4. Mocno wierzy w to, że potrafi dać sobie radę nawet w obliczu błędów i niepowodzeń.

5. Czuje się równy innym jako człowiek - ani lepszy, ani gorszy - niezależnie od różnic w poszczególnych zdolnościach, pochodzenia społecznego czy postawy innych wobec niego.

6. Przyjmuje za naturalne, że dla innych jest interesujący oraz wartościowy - przynajmniej dla tych, których towarzystwo sobie wybiera.

7. Potrafi przyjmować pochwały bez pozorów tzw. fałszywej skromności i komplementy bez najmniejszego poczucia winy.

8. Opiera się próbom zdominowania swojej osoby.

9. Jest otwarty na nowe pomysły i nie ukrywa, że porusza go szeroki krąg impulsów oraz pragnień: od złości do kochania, od smutku do szczęścia, tudzież od głębokiej urazy do pełnej akceptacji.

10. Potrafi szczerze się cieszyć bardzo rozmaitymi zajęciami, typu: praca, zabawa, twórcze wyrażanie siebie, ludzkim towarzystwem i próżnowaniem.

11. Cechuje się wrażliwością na potrzeby innych ludzi, na panujące zwyczaje, przy czym doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie może być szczęśliwy kosztem innych ludzi.


wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najnowsze zdjęcia
Najczęściej czytane
ART AP-T01 to słuchawki komputerowe, jednak nietypowe, bo dla najmłodszych. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci powyżej 3 roku życia. Nie da się ich zniszczyć, a poziom głośności jest ograniczony do 85 dB.  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2016 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.