22-09-2009
AAA |
Ocena: 4.6  10 głosów
Symbolika kolorów
Każdy z nas otacza się takimi kolorami, które z jakiegoś powodu wzbudzają sentyment. Często sami, nie zdajemy sobie sprawy, czemu tak jest.

Grafika: StacjaKultura.pl

Ubiór dostosowujemy przeważnie, acz nie zawsze, do naszych upodobań muzycznych, subkultur, koloru włosów, oczu, karnacji. Sugerujemy się niejednokrotnie, pewnymi trendami mody, które w danym sezonie upodobają sobie jakiś odcień z ogólnodostępnej palety barw. Jednak i spośród nich dokonujemy pewnej selekcji. Dlaczego tak się dzieje?

W gruncie rzeczy kolor nie jest,  tylko i wyłącznie ‘pusty’, niesie ze sobą znacznie większe znaczenie. Artykuł poświęcony jest symbolice poszczególnych barw i myślę, że wielu z Was przekona się, że wybiera je nie tylko według własnego widzimisię. Oczywiście, nie wszystkie cechy będą idealnie obrazować Wasz styl bycia i patrzenie na świat. Niektóre należy zatem potraktować z lekkim przymrużeniem oka.

Biel
- jest symbolem: pokoju, czystości, niewinności, czasem niedojrzałości i związanej z nią naiwności, niebagatelnej intuicji, duchowości, zachłanności na życie; wyraża także potrzebę przestrzeni oraz docenienia przez innych.
- wiąże się ją z: istotami anielskimi, apostołami, księżycem, małżeństwem i życiem (w cywilizacjach zachodnich), również ze śmiercią (w kulturach: indyjskiej, chińskiej oraz Cesarstwie Rzymskim).
- osoba lubiąca kolor biały jest jednostką: indywidualną, w pewnym sensie izolującą się, bądź potrzebującą odosobnienia; cechuje się optymizmem i wewnętrzną równowagą; od otoczenia oczekuje akceptacji tudzież uznania.

Szarość
- jest symbolem: posępności oraz smutku, konserwatyzmu, dojrzałości mentalnej, pewności siebie, niekiedy bezpieczeństwa.
- wiąże się go z: nijakością i przeciętnością („szara jak myszka”); końcem tudzież początkiem (szare zabarwienie prochu/popiołu: „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”); również ze skromnością.
osoba lubiąca kolor szary jest jednostką: pasywną, przybitą codziennością- potrzebującą wyciszenia bez ukazywania uczuć, nie do końca zrealizowaną; z drugiej strony zaś to przykład opanowanego outsidera, niezależnego, najchętniej pozostającego z boku; z góry mającego wyrobioną opinię na różne tematy.

Srebro
jest symbolem: honoru, zaufania, tęsknoty za uczuciami.
wiąże się ze: średniowiecznymi rycerzami (ze względu na ich zbroję, patosy), niemalże doskonałością (srebrne medale wręczane tym, co zdobyli drugie miejsce na różnych mistrzostwach); szczęściem (srebrne gody- 25 rocznica ślubu).
osoba lubiąca kolor srebrny jest jednostką: mającą wysokie mniemanie o sobie, bardzo pomocną- ochrania tych, których obdarzy bezgranicznym zaufaniem; za wszelką cenę starającą się dostrzec w ludziach dobro; kurczowo trzymającą się swoich zasad; niekiedy bywa typem romantycznego buntownika.

Czerń
jest symbolem: zadumy, żałoby, smutku, potęgi, magiczności, tajemniczości, zła, niekiedy wyrzeczenia oraz pokory; wyraża tęsknotę za miłością, elegancję, luksus, wyrafinowanie, a także szykowność.
wiąże się ją z: diabłem, piekłem, śmiercią, demonami, siłami nieczystymi, z władzą i wyżej ustawionymi personami.
osoba lubiąca kolor czarny jest jednostką: zdyscyplinowaną, z reguły niezależną, cechuje ją silna wolna i kierowanie się w życiu własnymi przekonaniami, bywa przeto nieugięta; koncentruje się na sobie, stara się odnaleźć energię, która zmotywuje ją do konkretnego działania; z drugiej strony przyjmuje się, że czerń stanowi też kryjówkę dla niepewnych swojej wartości.

Czerwień
jest symbolem: miłości, pożądania, ciała ludzkiego, ogromnej energii życiowej, siły i odwagi; wyraża impulsywność, niecierpliwość, czasem egoizm.
wiąże się ją z: płodnością, statusem królewskim; kojarzy się z rozlewem krwi na wojnie oraz z zażartością.
osoba lubiąca kolor czerwony jest jednostką: szalenie ambitną, nie bojącą się podejmować nowych wyzwań, towarzyską i co za tym się kryje- przywódczą; stosunkowo buntowniczą, uparcie trzymającą się swoich przekonań i domysłów; cechuje ją także gwałtowność charakteru, nieprzewidywalność oraz namiętność.

Pomarańcz
jest symbolem: ciepła, słońca, ognia, dobrej myśli, także ładu i komfortu; wyraża dynamiczny ruch.
wiąże się go z: jesienią, owocami egzotycznymi, Halloween (ze względu na pomarańczową barwę dyni); utożsamiany z tancerzami.
osoba lubiąca kolor pomarańczowy jest jednostką: kompetentną i bardzo dobrze zorganizowaną, pracowitą, konsekwentnie dąży do wyznaczonych sobie celów; wykazuje cechy pedantyczne, nie lubi bałaganu; jest również energiczna i nie brak jej optymizmu.

Żółć
jest symbolem: wszelakiej jasności (słońca, światła), mądrości, szczęścia, dobrego humoru, nadziei, tchórzostwa, sławy.
wiąże się go z: żydowskim baldachimem ślubnym, zdradą (we Francji), chorobą (żółte flagi informujące o epidemii), dłużnikami; pierwotnie kojarzona z nierządem (żółty był niegdyś barwą prostytutek).
osoba lubiąca kolor żółty jest jednostką: bardzo towarzyską i rozmowną, boi się samotności, toteż lgnie do ludzi; nie jest milcząca, wręcz przeciwnie- cechuje ją gadatliwość, ponadto jest otwarta i ciepła dla innych; niekiedy zamyka się w swoim intymnym świecie marzeń i ambicji; bywa także nadzwyczaj wrażliwa.

Złoto
- jest symbolem: wzniosłych idei oraz przepychu i bogactwa, Heliosa- greckiego boga słońca.
-  wiąże się z: królami – atrybutami władzy (złota korona i berło); uporem i konsekwencją (niegdyś wydobywanie złota wymagało nie lada wysiłku); pełnią szczęścia (złote medale, wręczane najlepszym za różne osiągnięcia), również z zachłannością i egoizmem.
osoba lubiąca kolor złoty jest jednostką: często szlachetną, całkowicie zrealizowaną, posiada wysokie morale, kocha splendor i oczekuje aprobaty- niekiedy sama ją wymusza, co świadczy o podatności na pochwały; silnie przywiązuje się do rzeczy materialnych.

Fiolet
jest symbolem: intuicji, zainteresowania sferą duchową, autorytetu, pragnienia uzyskania odpowiedzi na pytania egzystencjalne, a także godności tudzież wyniosłości.
wiąże się go z: królami, bogactwem; w chrześcijaństwie z męczeństwem, posłuszeństwem, skruchą oraz pokutą; dostojnością i przynależnością do elit; magią miłości (niegdyś sporządzano fioletowe wywary, które miały pomóc w zdobyciu wybranka).
osoba lubiąca kolor fioletowy jest jednostką: uczuciową, wielkoduszną- potrafi pomóc nie tylko sobie, lecz również i innym; w pewnym sensie władczą oraz nieufną; potrafi zadziwić ludzi swoim filozoficznym podejściem do życia; interesuje się zagadkami, pociąga ją ryzyko.

Róż
jest symbolem: romantycznej miłości, uczuciowości, współczucia, pragnienia powrotu do czasów dzieciństwa, ogromnej naiwności oraz wrażliwości.
wiąże się go ze: wszystkim tym, co nasuwa na myśl „słodki”: cukierkami, miękkimi maskotkami, kokieterią; kojarzony z kobiecością; ówcześnie bywa kojarzony ze stereotypem „głupiutkiej, różowiutkiej laleczki Barbie”.
osoba lubiąca kolor różowy jest jednostką: wrażliwą, skłonną do wzruszeń, kochającą świat i ludzi, także życzliwą; potrafi wykazać niesamowite współczucie, bywa opoką w ciężkich chwilach; zarzuca się jej dziecinność, niekiedy niezbyt racjonalną ocenę sytuacji.

Zieleń
jest symbolem: nadziei, młodości i związanym z nią niedoświadczeniem; zdrowia, całkowitej harmonii ze światem zewnętrznym, radości życia, ponadto ukojenia.
wiąże się ją z: przyrodą, wiosną i odrodzeniem; katastrofą oraz złem (w kulturze średniowiecza), pieniędzmi; w odniesieniu do mundurów wojskowych bywa kamuflażem (maską), bądź osłoną przed niebezpieczeństwem.
osoba lubiąca kolor zielony jest jednostką: spokojną, ułożoną- nie szuka skandali i sensacji wokół własnej osoby; ceni stabilizacje, unika sytuacji niepewnych, jest lojalna oraz delikatna; niekiedy zarzuca się jej problemy emocjonalne, ciągłe poszukiwanie równowagi wewnętrznej.

Brąz
jest symbolem: żyznej ziemi, siły natury, dobrego zdrowia, prawdomówności, poczucia bezpieczeństwa i niezawodności.
wiąże się go z: „Matką Ziemią”, która daje początek wszystkim istnieniom, przedwiośniem; również z ogniskiem domowym- gdyż zapewnia spokój.
osoba lubiąca kolor brązowy to jednostka: uczciwa, stabilna, myśląca o życiu w praktyczny sposób, bardzo pomocna- można na niej polegać w każdej sytuacji i uporządkowana; z drugiej strony zaś przypisuje się jej brak wiary we własne możliwości, głębokie skrywanie uczuć, poczucie zagrożenia oraz niepewność jutra.

Niebieski
jest symbolem: sklepienia niebieskiego, wiary w siły nadprzyrodzone, siedziby bogów, mórz i oceanów, kreatywności, wszechstronnej inteligencji, bądź też depresji, smutku.
wiąże się go z: prawdą i nieśmiertelnością (według podań starożytnych Egipcjan), opieką i ochroną boską (niebieskie szaty przedstawiały istoty wyższe); negatywnie kojarzony z lękiem („niebieski dym”- symbol chorób i złych wróżb) oraz żałobą (w kulturze Irańskiej).
osoba lubiąca kolor niebieski jest jednostką: myślącą w sposób logiczny, spostrzegawczą, nie brak jej wyobraźni i talentu twórczego; dąży do kreowania rzeczy oryginalnych, niepowtarzalnych, aby uzyskać aprobatę społeczeństwa; potrafi opanowywać emocje, bywa lojalna i cechuje się skromnością.

Granat
jest symbolem: kosmosu, autokracji, mądrości, indywidualizmu, uporu, szacunku w społeczeństwie, bezkompromisowości.
wiąże się go z: odwagą i zawziętością (granatowej barwy są marynarki oficerów wojennych); tajemniczością niezbadanego wszechświata, a także z nauczycielami, dyrektorami, biznesmenami, czy prawnikami (podobnież to „najmądrzejszy” ze wszystkich kolorów)
osoba lubiąca kolor granatowy jest jednostką: rozumną, potrafiącą dobrze rozporządzać dobrami materialnymi oraz ludźmi; nie brak jej wciąż nowych pomysłów na realizację projektów; jest odpowiedzialna i samowystarczalna; cechuje się zachowaniami autorytatywnymi.


wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najczęściej czytane
Tove Jansson, fińska ilustratorka i pisarka, znana na całym świecie dzięki opowieściom o Muminkach, obchodziłaby dzisiaj swoje setne urodziny. >>

W tym roku mocnymi kandydatami do zdobycia literackiej Nagrody Nobla byli mężczyźni. Haruki Murakami znów nie miał szczęścia, podobnie jak typowany do wygranej kenijski pisarz Ngugi wa Thiong′o. Triumf święci Francuz, Patric Modiano. Félicitations! >>

...czyli pochwała autobiografii. "Wyznania poobijanego jeźdźca" zostały uhonorowane Nagrodą Literacką Nike 2014! >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji!  >>

"Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carolla zostanie wytatuowana - fragment po fragmencie - na ciałach 2,5 tysiąca ludzi. To pomysł na kampanię promocyjną firmy Litographs produkującej gadżety inspirowane literaturą. >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji! >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji!  >>

Codzienna dawka kultury w wersji mini. Do poczytania. Dla chwili zapomnienia. Ku inspiracji!  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2015 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.