22-09-2009
AAA |
Ocena: 4.42  12 głosów
Symbolika kolorów
Każdy z nas otacza się takimi kolorami, które z jakiegoś powodu wzbudzają sentyment. Często sami, nie zdajemy sobie sprawy, czemu tak jest.

Grafika: StacjaKultura.pl

Ubiór dostosowujemy przeważnie, acz nie zawsze, do naszych upodobań muzycznych, subkultur, koloru włosów, oczu, karnacji. Sugerujemy się niejednokrotnie, pewnymi trendami mody, które w danym sezonie upodobają sobie jakiś odcień z ogólnodostępnej palety barw. Jednak i spośród nich dokonujemy pewnej selekcji. Dlaczego tak się dzieje?

W gruncie rzeczy kolor nie jest,  tylko i wyłącznie ‘pusty’, niesie ze sobą znacznie większe znaczenie. Artykuł poświęcony jest symbolice poszczególnych barw i myślę, że wielu z Was przekona się, że wybiera je nie tylko według własnego widzimisię. Oczywiście, nie wszystkie cechy będą idealnie obrazować Wasz styl bycia i patrzenie na świat. Niektóre należy zatem potraktować z lekkim przymrużeniem oka.

Biel
- jest symbolem: pokoju, czystości, niewinności, czasem niedojrzałości i związanej z nią naiwności, niebagatelnej intuicji, duchowości, zachłanności na życie; wyraża także potrzebę przestrzeni oraz docenienia przez innych.
- wiąże się ją z: istotami anielskimi, apostołami, księżycem, małżeństwem i życiem (w cywilizacjach zachodnich), również ze śmiercią (w kulturach: indyjskiej, chińskiej oraz Cesarstwie Rzymskim).
- osoba lubiąca kolor biały jest jednostką: indywidualną, w pewnym sensie izolującą się, bądź potrzebującą odosobnienia; cechuje się optymizmem i wewnętrzną równowagą; od otoczenia oczekuje akceptacji tudzież uznania.

Szarość
- jest symbolem: posępności oraz smutku, konserwatyzmu, dojrzałości mentalnej, pewności siebie, niekiedy bezpieczeństwa.
- wiąże się go z: nijakością i przeciętnością („szara jak myszka”); końcem tudzież początkiem (szare zabarwienie prochu/popiołu: „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”); również ze skromnością.
osoba lubiąca kolor szary jest jednostką: pasywną, przybitą codziennością- potrzebującą wyciszenia bez ukazywania uczuć, nie do końca zrealizowaną; z drugiej strony zaś to przykład opanowanego outsidera, niezależnego, najchętniej pozostającego z boku; z góry mającego wyrobioną opinię na różne tematy.

Srebro
jest symbolem: honoru, zaufania, tęsknoty za uczuciami.
wiąże się ze: średniowiecznymi rycerzami (ze względu na ich zbroję, patosy), niemalże doskonałością (srebrne medale wręczane tym, co zdobyli drugie miejsce na różnych mistrzostwach); szczęściem (srebrne gody- 25 rocznica ślubu).
osoba lubiąca kolor srebrny jest jednostką: mającą wysokie mniemanie o sobie, bardzo pomocną- ochrania tych, których obdarzy bezgranicznym zaufaniem; za wszelką cenę starającą się dostrzec w ludziach dobro; kurczowo trzymającą się swoich zasad; niekiedy bywa typem romantycznego buntownika.

Czerń
jest symbolem: zadumy, żałoby, smutku, potęgi, magiczności, tajemniczości, zła, niekiedy wyrzeczenia oraz pokory; wyraża tęsknotę za miłością, elegancję, luksus, wyrafinowanie, a także szykowność.
wiąże się ją z: diabłem, piekłem, śmiercią, demonami, siłami nieczystymi, z władzą i wyżej ustawionymi personami.
osoba lubiąca kolor czarny jest jednostką: zdyscyplinowaną, z reguły niezależną, cechuje ją silna wolna i kierowanie się w życiu własnymi przekonaniami, bywa przeto nieugięta; koncentruje się na sobie, stara się odnaleźć energię, która zmotywuje ją do konkretnego działania; z drugiej strony przyjmuje się, że czerń stanowi też kryjówkę dla niepewnych swojej wartości.

Czerwień
jest symbolem: miłości, pożądania, ciała ludzkiego, ogromnej energii życiowej, siły i odwagi; wyraża impulsywność, niecierpliwość, czasem egoizm.
wiąże się ją z: płodnością, statusem królewskim; kojarzy się z rozlewem krwi na wojnie oraz z zażartością.
osoba lubiąca kolor czerwony jest jednostką: szalenie ambitną, nie bojącą się podejmować nowych wyzwań, towarzyską i co za tym się kryje- przywódczą; stosunkowo buntowniczą, uparcie trzymającą się swoich przekonań i domysłów; cechuje ją także gwałtowność charakteru, nieprzewidywalność oraz namiętność.

Pomarańcz
jest symbolem: ciepła, słońca, ognia, dobrej myśli, także ładu i komfortu; wyraża dynamiczny ruch.
wiąże się go z: jesienią, owocami egzotycznymi, Halloween (ze względu na pomarańczową barwę dyni); utożsamiany z tancerzami.
osoba lubiąca kolor pomarańczowy jest jednostką: kompetentną i bardzo dobrze zorganizowaną, pracowitą, konsekwentnie dąży do wyznaczonych sobie celów; wykazuje cechy pedantyczne, nie lubi bałaganu; jest również energiczna i nie brak jej optymizmu.

Żółć
jest symbolem: wszelakiej jasności (słońca, światła), mądrości, szczęścia, dobrego humoru, nadziei, tchórzostwa, sławy.
wiąże się go z: żydowskim baldachimem ślubnym, zdradą (we Francji), chorobą (żółte flagi informujące o epidemii), dłużnikami; pierwotnie kojarzona z nierządem (żółty był niegdyś barwą prostytutek).
osoba lubiąca kolor żółty jest jednostką: bardzo towarzyską i rozmowną, boi się samotności, toteż lgnie do ludzi; nie jest milcząca, wręcz przeciwnie- cechuje ją gadatliwość, ponadto jest otwarta i ciepła dla innych; niekiedy zamyka się w swoim intymnym świecie marzeń i ambicji; bywa także nadzwyczaj wrażliwa.

Złoto
- jest symbolem: wzniosłych idei oraz przepychu i bogactwa, Heliosa- greckiego boga słońca.
-  wiąże się z: królami – atrybutami władzy (złota korona i berło); uporem i konsekwencją (niegdyś wydobywanie złota wymagało nie lada wysiłku); pełnią szczęścia (złote medale, wręczane najlepszym za różne osiągnięcia), również z zachłannością i egoizmem.
osoba lubiąca kolor złoty jest jednostką: często szlachetną, całkowicie zrealizowaną, posiada wysokie morale, kocha splendor i oczekuje aprobaty- niekiedy sama ją wymusza, co świadczy o podatności na pochwały; silnie przywiązuje się do rzeczy materialnych.

Fiolet
jest symbolem: intuicji, zainteresowania sferą duchową, autorytetu, pragnienia uzyskania odpowiedzi na pytania egzystencjalne, a także godności tudzież wyniosłości.
wiąże się go z: królami, bogactwem; w chrześcijaństwie z męczeństwem, posłuszeństwem, skruchą oraz pokutą; dostojnością i przynależnością do elit; magią miłości (niegdyś sporządzano fioletowe wywary, które miały pomóc w zdobyciu wybranka).
osoba lubiąca kolor fioletowy jest jednostką: uczuciową, wielkoduszną- potrafi pomóc nie tylko sobie, lecz również i innym; w pewnym sensie władczą oraz nieufną; potrafi zadziwić ludzi swoim filozoficznym podejściem do życia; interesuje się zagadkami, pociąga ją ryzyko.

Róż
jest symbolem: romantycznej miłości, uczuciowości, współczucia, pragnienia powrotu do czasów dzieciństwa, ogromnej naiwności oraz wrażliwości.
wiąże się go ze: wszystkim tym, co nasuwa na myśl „słodki”: cukierkami, miękkimi maskotkami, kokieterią; kojarzony z kobiecością; ówcześnie bywa kojarzony ze stereotypem „głupiutkiej, różowiutkiej laleczki Barbie”.
osoba lubiąca kolor różowy jest jednostką: wrażliwą, skłonną do wzruszeń, kochającą świat i ludzi, także życzliwą; potrafi wykazać niesamowite współczucie, bywa opoką w ciężkich chwilach; zarzuca się jej dziecinność, niekiedy niezbyt racjonalną ocenę sytuacji.

Zieleń
jest symbolem: nadziei, młodości i związanym z nią niedoświadczeniem; zdrowia, całkowitej harmonii ze światem zewnętrznym, radości życia, ponadto ukojenia.
wiąże się ją z: przyrodą, wiosną i odrodzeniem; katastrofą oraz złem (w kulturze średniowiecza), pieniędzmi; w odniesieniu do mundurów wojskowych bywa kamuflażem (maską), bądź osłoną przed niebezpieczeństwem.
osoba lubiąca kolor zielony jest jednostką: spokojną, ułożoną- nie szuka skandali i sensacji wokół własnej osoby; ceni stabilizacje, unika sytuacji niepewnych, jest lojalna oraz delikatna; niekiedy zarzuca się jej problemy emocjonalne, ciągłe poszukiwanie równowagi wewnętrznej.

Brąz
jest symbolem: żyznej ziemi, siły natury, dobrego zdrowia, prawdomówności, poczucia bezpieczeństwa i niezawodności.
wiąże się go z: „Matką Ziemią”, która daje początek wszystkim istnieniom, przedwiośniem; również z ogniskiem domowym- gdyż zapewnia spokój.
osoba lubiąca kolor brązowy to jednostka: uczciwa, stabilna, myśląca o życiu w praktyczny sposób, bardzo pomocna- można na niej polegać w każdej sytuacji i uporządkowana; z drugiej strony zaś przypisuje się jej brak wiary we własne możliwości, głębokie skrywanie uczuć, poczucie zagrożenia oraz niepewność jutra.

Niebieski
jest symbolem: sklepienia niebieskiego, wiary w siły nadprzyrodzone, siedziby bogów, mórz i oceanów, kreatywności, wszechstronnej inteligencji, bądź też depresji, smutku.
wiąże się go z: prawdą i nieśmiertelnością (według podań starożytnych Egipcjan), opieką i ochroną boską (niebieskie szaty przedstawiały istoty wyższe); negatywnie kojarzony z lękiem („niebieski dym”- symbol chorób i złych wróżb) oraz żałobą (w kulturze Irańskiej).
osoba lubiąca kolor niebieski jest jednostką: myślącą w sposób logiczny, spostrzegawczą, nie brak jej wyobraźni i talentu twórczego; dąży do kreowania rzeczy oryginalnych, niepowtarzalnych, aby uzyskać aprobatę społeczeństwa; potrafi opanowywać emocje, bywa lojalna i cechuje się skromnością.

Granat
jest symbolem: kosmosu, autokracji, mądrości, indywidualizmu, uporu, szacunku w społeczeństwie, bezkompromisowości.
wiąże się go z: odwagą i zawziętością (granatowej barwy są marynarki oficerów wojennych); tajemniczością niezbadanego wszechświata, a także z nauczycielami, dyrektorami, biznesmenami, czy prawnikami (podobnież to „najmądrzejszy” ze wszystkich kolorów)
osoba lubiąca kolor granatowy jest jednostką: rozumną, potrafiącą dobrze rozporządzać dobrami materialnymi oraz ludźmi; nie brak jej wciąż nowych pomysłów na realizację projektów; jest odpowiedzialna i samowystarczalna; cechuje się zachowaniami autorytatywnymi.


wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najnowsze zdjęcia
Najczęściej czytane
ART AP-T01 to słuchawki komputerowe, jednak nietypowe, bo dla najmłodszych. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci powyżej 3 roku życia. Nie da się ich zniszczyć, a poziom głośności jest ograniczony do 85 dB.  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2016 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.