06-08-2013
AAA |
Ocena: 5  2 głosów
Made in Poland. Antologia reporterów
Prawdziwy rarytas dla miłośników sztuki faktu: "Made in Poland" , antologia reporterów Dużego Formatu, to zbiór najlepszych tekstów najlepszych autorów. Czyli jedna z tych książek, które po prostu warto przeczytać.

Made in Poland. Antologia reporterów „Dużego Formatu"

 Jednak nie zawsze będzie to łatwa lektura. W „Balladzie o silnym zabarwieniu proletariackim” niewiele jest optymizmu, przy „Braciach i siostrachWojciecha Tochmana bardzo łatwo się wzruszyć, a przy reportażu z Turcji autorstwa Witolda Szabłowskiego „To z miłości, siostro” smutnym  śmiechem odbija się „Śnieg” Orhana Pamuka. Hasło z okładki głosi, że „jest ciekawiej, niż myślisz”. To prawda, bo pojawiają się teksty interesujące lub po prostu zabawne - jak na przykład „Królowa PRL-u”, który opowiada o zwykłym papierze toaletowym w niezwykle humorystyczny sposób.

 

Choć sporą część tych tekstów już znałam, nie była to dla mnie żadna przeszkoda  – wręcz przeciwnie. W antologii trafiłam na reportaż, który czytałam już w podstawówce. Ponowna lektura i weryfikacja swoich wspomnień i odczuć była dla mnie nader interesującym doświadczeniem.

 

Bardzo lubię literaturę faktu, więc ta książka nie mogła mi się nie spodobać. Mogę mieć jedynie zastrzeżenie co do wyboru tekstów, a przede wszystkim ich ilości: już dawno nie czułam takiego niedosytu po skończeniu lektury. Ponad 20 reportaży zawartych w jednej książce, najstarszy pochodzi z 1994, a najnowszy z 2013 roku – niby powinno wystarczyć do pełni czytelniczego szczęścia, ale nie w moim przypadku. Warto dodać, że nie jest to zbiór jedynie najgłośniejszych czy najbardziej nagradzanych tekstów – część z nich znalazła się już w innych publikacjach (choćby w głośnym „Gottlandzie” Mariusza Szczygła), a część przeszła prawie bez echa. Jednak ta dziwna mieszanka w jakiś tajemniczy sposób oddaje to, co się u nas dzieje. I w wielkich miastach, i na prowincji, i w ludzkich głowach.

 

„Made in Poland” to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników reportażu – ba, jestem pewna, że ich do sięgnięcia po tę książkę nie muszę namawiać. Antologię polecam też wszystkim tym, którzy chcą skonfrontować „nasze podwórko” z reportażami zagranicznych autorów: moim zdaniem nie mamy się czego wstydzić. I na koniec, książkę polecam wszystkim ciekawym świata, bo hasło z okładki rzeczywiście nie kłamie.

 

Made in Poland. Antologia reporterów „Dużego Formatu"

Wybór tekstów: Włodzimierz Nowak, Mariusz Burchart

Wydawnictwo: Agora S.A.

Rok wydania: 2013


wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najnowsze zdjęcia
Najczęściej czytane
ART AP-T01 to słuchawki komputerowe, jednak nietypowe, bo dla najmłodszych. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci powyżej 3 roku życia. Nie da się ich zniszczyć, a poziom głośności jest ograniczony do 85 dB.  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2016 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.