22-02-2011
AAA |
Ocena: 5  1 głosów
Dziesięć tysięcy uciech cesarza recenzja książki
Seks w trochę innym mieście.

Dziesięć tysięcy uciech cesarza
Gdy witalność cesarza Chenghuy jest coraz mniejsza, cały dwór drży z niepokojem o swój los. Czerwony Pędzel, którego zadaniem jest opisywanie łóżkowych dokonań władcy, musi coraz bardziej wysilać swoją wyobraźnię. Ratunkiem dla Cesarza jest Birmański Dzwoneczek – przedmiot, który pozwala na rozpalenie każdej kobiety. Rudy Księżyc, jedna z kurtyzan przyprowadzona do pałacu, kradnie ową grzechotkę, co rozpoczyna przedziwną historię, splatającą ze sobą losy wielu osób – i to najczęściej w łóżku.

W przygodzie tej biorą udział zarówno osoby wykonujące najstarszy zawód świata, jak i młodzi ludzie z dobrych domów – w obliczu żądz i namiętności wszyscy są sobie równi. Ponadto przedstawiono bogaty wachlarz łóżkowych kombinacji – w „Dziesięciu tysiącach uciech cesarza” znajdziemy niemal wszystko: od utraty dziewictwa przez speszonego młodzieńca po… septet (!). Każda z przedstawionych postaci ewoluuje seksualnie, więc z każdą następną stroną jest coraz pikantniej.

Siedemnastowieczne Chiny pokazane od sypialni to niewątpliwie powiew świeżości na półce z książkami. Dzieło Frèchesa zdecydowanie wyróżnia się na tle podobnych do siebie kryminałów, sennych powieści obyczajowych czy tendencyjnych romansów. „Dziesięć tysięcy…” to świetny pomysł, jeśli ma się ochotę przeczytać coś zupełnie nowego, coś, co z pewnością zaskakuje i na jakiś czas zostaje w pamięci.

Choć książka ta aż kipi seksualnością, w żadnym momencie nie jest ona wulgarna – autor zadbał o pełen eufemizmów język, który niemal poetycko opisuje każde zbliżenie (zwane „Chmurą i Deszczem”) i każdą część ludzkiego ciała.

Akcja „Dziesięciu tysięcy…” płynie niezwykle wartko, zbliżając erotyczną opowieść do książki sensacyjnej. Chwilami przypomina też traktat filozoficzny – obszernie zostały wyjaśnione różnice między taoistami a konfucjanistami. Konflikt między tymi dwoma wielkimi systemami niezwykle oddziaływał na życie Chińczyków – także życie erotyczne.

„Dziesięć tysięcy uciech cesarza” pokazuje nietypowy krajobraz Chin zamknięty w nietypowej powieści. Jeśli macie wrażenie, że wszystko już było i nic nie jest w stanie was zaskoczyć, warto sięgnąć po utwór Frèchesa choćby po to, by miło się zaskoczyć. Książka ta przypomina orientalna potrawę, której smak zupełnie z niczym się nie kojarzy. A mimo to jest smacznie.Autor:
José Frèches
Tytuł: Dziesięć tysięcy uciech cesarza
Tytuł oryginału: Les Dix Mille Désirs de l‘Empereur
Wydawca: W.A.B.
Data wydania: styczeń 2011
Kategoria: powieść erotyczna
Liczba stron: 376
Oprawa: miękka z obwolutą
Cena: 34,90 zł

wykop.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Skomentuj
komentarzy (0)
Kod obrazkowy:
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Najnowsze zdjęcia
Najczęściej czytane
ART AP-T01 to słuchawki komputerowe, jednak nietypowe, bo dla najmłodszych. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci powyżej 3 roku życia. Nie da się ich zniszczyć, a poziom głośności jest ograniczony do 85 dB.  >>

Ostatnie komentarze
Najnowsze konkursy
ENEMEF: Noc Step Up to najbardziej roztańczony maraton tego roku.
więcej »

Zaproś do stacji znajomych
Newsletter
Copyright © 2009-2016 StacjaKultura.plReklama|Kontakt|Mapa serwisu|Polityka prywatności|Zasady korzystania z serwisu|Partnerzy|RSS
Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnej zgody redakcji zabronione.